Češi spolupracují se startupovým fondem a pomáhají ukrajinským podnikatelům

Ukrajinský startupový fond spustil webovou stránku, přes kterou mohou firmy, investoři, inkubátory i další organizace nabízet svou pomoc tamním startupům.

První českou organizací, která se do pomoci zapojila, je inovační agentura JIC z Brna. Podle zástupců fondu potřebují startupy k přežití finance, zázemí, případně konzultace a kontakty. 

Ilustrační fotografie

„Při registraci stačí vyplnit, jakou formu podpory nabízíte – jestli finance, služby, možnost relokace nebo kontakty – a lidé z Ukrajinského startupového fondu vás pak propojí s konkrétním startupem,“ vysvětluje způsob fungování pomoci Jindřich Weiss z inovační agentury JIC, který je s fondem v kontaktu.

Stránky, kde lze nabízet podporu ukrajinským startupům

Právě JIC byl první organizací z České republiky, která tuto pomoc prostřednictvím webu nabídla. „Hledali jsme způsob, jak ukrajinským startupům pomoci. Věřím, že budou hrát důležitou roli při poválečné obnově svobodné ukrajinské ekonomiky,“ vysvětluje ředitel JIC Petr Chládek. 

Proto jsme s Ukrajinským startupovým fondem navázali kontakt, dodává Chládek.

Podle jeho slov je JIC připraven nabídnout prostory pro ukrajinské startupy a prostřednictvím své sítě expertů i další pomoc. „Ať už to bude třeba právní podpora nebo jakákoliv jiná odborná pomoc, kontakty na odborníky i podnikatele, případně potřeba stáže pro ukrajinské zaměstnance startupů – tam všude můžeme být platní,“ vyzývá Chládek k pomoci i další firmy, investory i inkubátory. 

Inovační agentura JIC slaví plnoletost. Podpořila už stovky úspěšných firem

„Už teď můžeme pomoci připravit Ukrajinu na budoucnost po válce, ze které – jak jsem hluboce přesvědčen – vyjde jako svobodná země, silnější než kdy předtím. A inovační podnikání může být jednou z cest obnovy,“ je přesvědčen ředitel JIC.

JIC dlouhodobě podporuje i startupy v regionu a České republice.

Během příštích pěti let hodlá investiční fond JIC Ventures investovat do svých klientů z jižní Moravy celkem 20 milionů korun. Chce tím podpořit nadějné startupy v rychlejším růstu. Půjde spíše o menší nebo středně velké investice od půl do tří milionů korun. V případě potřeby vyšší investice ale může pomoci inovační agentura také s hledáním koinvestora.

• Teritorium: Ukrajina

Doporučujeme