Češi staví v Karibiku nemocnici. Jistí je EGAP

Češi se podílejí na výstavbě nemocnice ve státě Trinidad a Tobago. Českou část dodávky za tři čtvrtě miliardy korun, na které se podílí řada tuzemských firem, zastřešuje Vamed Health Projects CZ s.r.o. Zajištění úvěru projektu pojištěného rakouskou OeKB jí poskytla pojišťovna EGAP.

Zdroj: EGAP

„Součástí našich dodávek jsou především technologické části stavby včetně montáže a podílíme se i na dodávkách zdravotnického vybavení včetně instalace a zaškolení,“ vysvětluje Martin Blaha ze společnosti VAMED Health Projects CZ s.r.o.

Výstavba nemocnice Sangre Grande General Hospital, je druhým podobným projektem, na kterém EGAP a Vamed na Trinidadu spolupracují. V roce 2013 pojišťovna zajišťovala Vamedu a rakouské bance OeKB úvěr pro výstavbu nemocnice San Fernando Hospital.

„S vývozem českých zdravotnických technologií pomáháme velice rádi nejen ze zdravotnicko-humanitárního hlediska, ale taky proto, že riziko nesplácení je u takových projektů velice nízké. Ručitelem bývá stejně jako v případě Trinidadu a Tobaga tamní stát, a to je nejlepší ručitel ze všech,“ dodává předseda představenstva EGAP Jan Procházka s tím, že objednatelem projektu je Urban Development Corporation od Trinidad and Tobago, státní společnost pro infrastrukturní a stavební projekty.

Jedná se o několikátý velký úspěch Vamedu na zahraničních trzích v krátké době. EGAP s ním loni podepsala také pojištění pro dvoumiliardový projekt v Ghaně.

EGAP od roku 2009 pojistila český export nemocnic, poliklinik a zdravotnických zařízení za téměř 18 miliard korun. Vždy se přitom na dodávkách podílejí i další české firmy. Tento nejnovější projekt by měl být dokončen během tří let a splacen do roku 2032.

• Teritorium: Amerika | Trinidad a Tobago | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme