Češi už si stáhli sto tisíc lázeňských voucherů, rezervace váznou

K 17. červenci bylo staženo přes 100 tisíc lázeňských voucherů. V hlavní sezóně je téměř obsazeno, jen některé regiony stále hlásí volné termíny.  Volné kapacity zůstávají například v západních Čechách. Podpora se podle vlády naplno projeví v podzimních týdnech, které jsou v běžném režimu slabší.

Aktuální informace a možnost stažení voucherů

Projekt COVID – Lázně pomáhá tuzemskému lázeňství, které patří vlivem pandemie k nejpostiženějším oblastem cestovního ruchu.

Do programu se zapojila drtivá většina lázeňských domů v Česku. Asi patnáct tisíc voucherů už bylo navázáno na konkrétní rezervace. Jejich využívání nicméně komplikuje omezená lůžková kapacita zařízení a také limit počtu poukazů, které lze v jednotlivých lázních uplatnit.

„Zhruba 44 procent klientely v tuzemských lázních obvykle představují zahraniční klienti, v některých regionech je to i mnohem více, a my se snažíme tento výpadek nahradit. Zároveň chceme, aby se Češi naučili více jezdit do lázní, a to nejen v hlavní sezóně. Více než 100 tisíc stažených voucherů a 15 tisíc rezervací dokládá obrovský zájem,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Ministryně předpokládá, že v podzimních týdnech budou kapacity volnější a rezervace dostupnější. Z důvodu veřejné podpory je určený limit na počet voucherů.

„Projekt COVID – Lázně je koncipován v rámci takzvaného Dočasného rámce, kde Evropská komise umožňuje na základě dopadu pandemie koronaviru podporovat podniky až do výše 800 000 eur na jeden podnik do konce tohoto roku (současný limit je 200 000 eur, což představuje pouze 1250 voucherů). Apelujeme proto na Evropskou komisi, aby projekt notifikovala co možná nejrychleji, ať je možné počty voucherů na jednotlivé lázně razantně navýšit, a to až na 5200 voucherů na jedny lázně. Do této doby musí ČR zmíněný zákonný limit dodržovat,“ doplňuje Dostálová.

Nevídaná vlna zájmu

Podle ministryně mají nicméně některé lázně stále volná lůžka. Platí to zejména pro velké rezorty v západních Čechách, jež mají volnější limity a větší kapacity.

„Jsem ráda, že projektem aktuálně pomáháme zejména v Karlovarském kraji, kde je potřeba řešit i další strukturální problémy a kde cestovní ruch hraje velmi silnou roli. I proto jsme se rozhodli spustit projekt již k 1. červenci,“ dodává Klára Dostálová.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy si nikdo neuměl představit, jakou vlnu zájmu tento projekt strhne.

Kvůli tomu se také často setkáváme s negativními mediálními výstupy, které mluví o tom, že se nedá nikam dovolat, lázně jsou zavalené, ale ono je to všechno způsobeno tím, že zájem lidí předčil očekávání. Řada lidí také začala přemýšlet, jak svůj původní pobyt upravit, jak se to dá kombinovat, a toto všechno odvedlo pozornost od faktu, že se tu vyvolal obrovský mediální zájem o lázně, že se lázně začaly spojovat s termínem letní dovolená,“ popisuje Eduard Bláha.

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme