Kromě bolesti spojené se zavedením odběrové tyčinky hluboko do nosu je nevýhodou současného modelu testování nutnost navštívit odběrové místo, kde testovaný zbytečně čelí zvýšenému riziku šíření nákazy. Oba tyto problémy efektivně řeší unikátní kloktací Gargtest, který vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností AUMED a.s. a IntellMed, s.r.o. Test splňuje všechny potřebné standardy a jeho výsledek je díky certifikaci CE IVD uznáván napříč Evropskou unií.
Klíčovou výhodou kloktacího testu je jeho jednoduchá proveditelnost. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, která je součástí balení, a po dobu 20 až 30 sekund si vykloktá dutinu ústní a hltan. Obsah odměrky následně vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek, a odevzdá ji kurýrovi, který ji přivezl. Řidič logistické služby DoDo vzorky následně sveze do testovací laboratoře.
Co je ale důležité, komfort spojený s odběrem se nijak negativně neodráží v účinnosti testu. Vzorek je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu. „Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny.
Klíčovou informací tedy je, že ačkoliv Gargtest obsahuje sliny, nejedná se o klasický test ze slin. Při kloktání se zakloněnou hlavou se totiž voda dostane až na zadní stranu hltanu, tedy do míst infekce, kam míří i štěteček při stěru z nosohltanu. „Nejedná se o nový ‚revoluční‘ test, protože princip detekce viru zůstává naprosto stejný. O mnoho příjemnější a pohodlnější je ale odběr vzorků,“ dodává Hajdúch.
Kloktací Gargtesty mohou mít široké možnosti využití, a to třeba u dětí, které klasické odběry tyčinkou špatně snášejí, nebo v provozech a institucích, kde je nutné testovat se opakovaně. Test je velmi vhodný také pro onkologické pacienty, kteří mívají z léčby poškozené sliznice a patří do rizikové skupiny, u níž musí k testům docházet častěji. Výsledek kloktacího PCR testu je přitom na rozdíl od toho antigenního široce uznávanou diagnostickou metodou.
V první fázi jsou kloktací testy dostupné v Praze, kde se o distribuci, testování i vystavení certifikátu pro vycestování stará firma Chromozoom.cz, přičemž logistiku zajišťuje kurýrní společnost DoDo. Po objednání přiveze kurýr testované osobě odběrovou sadu, počká na místě na odběr a vzorek následně doručí do laboratoře, z níž testovanému do 24 hodin dorazí výsledek.
„Když nás distributoři kloktacího testu oslovili, zda bychom celému projektu nechtěli zajistit logistiku, ani na vteřinu jsme neváhali. Pohodlné a spolehlivé testování je spolu s vakcínou jedinou cestou zpět k normálnímu životu a my cítíme, že participací na tomto projektu můžeme reálně pomoci v boji s pandemií. Domácí odběr zvýší ochotu lidí se otestovat a zároveň i bezpečnost celého odběru. Kurýr totiž může testovací sadu předat zcela bezkontaktně a testovaný nemusí přijít s nikým do styku. Do nebezpečí tak nedostane své okolí ani sám sebe,“ popisuje Michal Menšík, šéf kurýrní společnosti DoDo.
Kloktací testy by se ale postupně měly dostat do zbytku republiky a také na další distribuční místa. Autoři projektu chtějí Gargtest nabídnout na odběrových místech a usilují také o jeho dostupnost u praktických lékařů. Kloktací test je pak připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren. Test lze objednávat na webu Chromozoom.cz, přičemž v ceně je testovací sada, doprava kurýrem a především samotné otestování vzorku v laboratoři metodou PCR.
Redakčně upravená tisková zpráva firmy