Česká e-commerce stagnuje. Velcí hráči zažívají výkyvy, malí stabilně rostou

Na tuzemské e-commerce scéně dochází k neobvyklému jevu. Setrvalý růst největších hráčů na trhu se výrazně zpomalil, nebo dokonce zastavil. Naopak malí a středně velcí podnikatelé stabilně rostou. Vyplývá to z dat společnosti Shoptet za třetí čtvrtletí letošního roku.

V průměru tak celý online trh ve srovnání s loňským rokem stagnoval. Zajímavým zákaznickým trendem je zajištění proti inflaci.

Ilustrační fotografie

„Ukazuje se, že malí a středně velcí podnikatelé jsou přizpůsobiví a jsou schopni lépe proplout náročnějším obdobím. Jen se o tom příliš nemluví, jsou ve stínu dominantních subjektů. Přitom právě i menší chyba může největší hráče značně potrápit. Navíc menší obchodníci mají rovněž stabilnější zákaznickou bázi. Jelikož je velká část těchto obchodů specializovaná, nakupující jsou jim věrnější,” přibližuje dění na trhu ředitel Shoptetu Samuel Huba.

Čísla za třetí čtvrtletí mu dávají za pravdu a potvrzují již dlouhodobý trend, kdy se menším prodejcům daří více než největším hráčům na trhu. Pokud bychom se totiž podívali čistě na výsledky e-shopů na Shoptetu, tak ty vykázaly ve stejném období meziroční růst dokonce o 26 %. „To v praxi znamená, že malým a středně velkým podnikatelům roste celkový podíl na trhu. Jen během letoška si obchodníci na Shoptetu polepšili z loňských 22 na aktuálních 24,5 % celé tuzemské e-commerce,” přibližuje Samuel Huba.

Přestože je globální i tuzemská ekonomická situace značně proměnlivá, neodrazuje zájemce o vlastní podnikání. Čísla nových e-shopů totiž také setrvale rostou. „Jen během září vznikla v Česku necelá tisícovka nových e-shopů. To je dokonce o 21 % více než v předchozím, covidovém roce. Což překvapilo i nás samotné,” dodává Samuel Huba.

Fenomén inflace

Obavy z inflace spustily tři zajímavé trendy, které se v uplynulém období výrazněji vymykají. Tím prvním je, že roste zájem o starožitnosti a věci, které mají investiční potenciál. „S tím souvisí i fakt, že lidé se snaží vylepšit své rozpočty například tím, že se snaží cenné věci prodat. Celý segment označovaný jako sběratelské předměty díky tomu rostl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 137 %,” dodává Huba.

Dalším zajímavý výkyv proběhl během září, kdy se pozitivně do nákupního apetitu projevila pomoc vlády ohledně zastropování cen energií. „Vypadá to, že na Čechy zapůsobila reakce vlády, která je pomohla uklidnit a nějakým způsobem stabilizovat vyhlídky na blížící se zimu. Reakce byla okamžitá a obrovská. Objem útrat na internetu vystřelil v polovině září hned několikanásobně. A to dokonce i ve srovnání s covidovými roky,” přibližuje ředitel společnosti Shoptet.

To pak v souhrnu projevilo v trendu číslo tři. Ten se týká předvánoční sezony. Ta totiž začala o něco dříve než obvykle. Část zákazníků totiž kvůli inflaci shání dárky s předstihem. „Odhadujeme, že takovýchto nákupů bylo letos v září o deset procent více než v uplynulých letech,” uzavírá ředitel Shoptetu s tím, že firemní data ukazují, že takto nakupují převážně ženy, které své výdaje plánují a rozkládají v čase. Naopak muži jsou více spontánní a nakupují více na poslední chvíli.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Shoptet

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: E-commerce | Maloobchod | Obchod

Doporučujeme