Česká exportní banka a EGAP miliardami podpoří stavbu elektrárny v Turecku

Firemní skupina Energo-pro miliardáře Jaromíra Tesaře podepsala smlouvy o financování stavby vodní elektrárny Alpaslan II na východě Turecka. Většinu z celkových 175 milionů eur (4,5 miliardy korun) zajistí konsorcium spojené s japonským koncernem Mitsubishi, menší část poskytne státní Česká exportní banka. Úvěr pojistí státní pojišťovna EGAP.Energo-Pro staví v Turecku dvě přehrady s vodní elektrárnou. Autor: David Tramba/EuroSpolečnost Energo-pro tuto zprávu zveřejnila v rámci informační povinnosti, kterou má jakožto emitent dluhopisů obchodovaných na veřejných trzích. Celkem 125 milionů eur na financování stavby elektrárny zajistila MUFG Securities EMEA, což je londýnská pobočka japonské Mitsubishi UFJ Financial Group. Úvěr bude splatný v roce 2030. Česká exportní banka poskytne dvě částky – 30 milionů eur splatných v roce 2030 a 20 milionů eur se splatností v roce 2027.

Staveniště hydroelektrárny Alpaslan II se nachází na řece Murat, která se od soutoku s řekou Karasu mění v Eufrat. Díky instalovanému výkonu 280 megawattů se po dokončení stane největší vodní elektrárnou se soukromým vlastníkem v Turecku. Provoz má zahájit v srpnu příštího roku. Elektrárna by měla produkovat okolo 600 milionů kilowatthodin elektřiny. Návratnost investice má zajistit pevná cena zafixovaná v dolarech. Český vlastník by tak měl být chráněn proti dalšímu pádu kurzu turecké liry.

Tesařovy firmy souběžně staví v Turecku dvě vodní elektrárny. Ta druhá – Karakurt – se nachází o zhruba sto kilometrů severněji v provincii Kars. Tři turbíny o celkovém výkonu 99,5 megawattu zde mají zahájit provoz na jaře příštího roku. Do sítě budou dodávat okolo 340 milionů kilowatthodin elektřiny ročně, a to hlavně v denní špičce. Výstavba elektrárny Karakurt vychází na zhruba pět miliard korun, v případě Alpaslanu je to více než dvojnásobek.

Firemní skupina Energo-pro se zaměřuje hlavně na provozování vodních elektráren v Gruzii, Turecku a Bulharsku. Vedle toho vlastní rozvodné sítě na většině gruzínského území a v severovýchodní části Bulharska. Jaromír Tesař prostřednictvím jiných firem vlastní také slovinskou strojírenskou firmu Litostroj Power a dvě vodní elektrárny na českém území. Jeho podnikání zastřešuje společnost DK Holding Investments.

Převzato z webu Euro.cz. Autor, foto: David Tramba

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme