Česká fintechová asociace: Česko je líhní fintechů. V budoucnu se stanou důležitým pilířem naší ekonomiky

Fintech je společnost, která využívá technologie ke zlepšení nebo automatizaci finančních služeb a procesů. Na tuzemské scéně najdeme řadu fintech společností s potenciálem expandovat do zahraničí a stát se jedním z důležitých pilířů české ekonomiky.

To ukazuje nejen Mapa českého fintechu, kterou Česká fintechová asociace (ČEFTAS) vytvořila ve spolupráci s magazíny FinTech Cowboys a Fintree, ale i data komunity Czech Founders. Podle těch jsou tuzemské i zahraniční venture kapitálové fondy podpoře českých fintechů značně nakloněny. České fintechy také nedávno oslavily úspěch v rámci soutěže Startup Awards.

Ilustrační fotografie

Podle HDP na obyvatele patří Česká republika mezi vedoucí třetinu zemí. I přes tento fakt spoléhá tuzemská ekonomika především na subdodávky v rámci výrobních řetězců, než vlastní produkci. Podle České fintechové asociace je však možné, aby tuto skutečnost změnily takzvané fintechy, tedy společnosti, zabývající se vývojem digitálních technologií, které zjednodušují nebo jinak inovují finanční sektor.

„Sledujeme, že český fintechový ekosystém je v posledních letech velice dynamický a chrlí firmy, jejichž produkty mají globální potenciál. Věříme, že v následujících letech bude fintech pro českou ekonomiku představovat důležitý segment,” říká Miroslav Lukeš, generální ředitel České fintechové asociace.

Aby asociace ukázala, jak je bohatý český fintechový ekosystém, vytvořila ve spolupráci s online magazíny FinTech Cowboys a Fintree Mapu českého fintechu. Ta zobrazuje sto českých fintechů a řadí je podle konkrétních specializací – například zaměřené na blockchain, vývoj bankovního softwaru či například jednoduchost platebních transakcí.

V přehledu evidujeme

7 fintechů v kategorii insurtech, 4 společnosti v kategorii bankovních a fintech softwarů, 4 fintechy v měnovém trhu, 10 fintechových projektů v oblasti blockchainu, 3 „klasické“ investiční aplikace, 16 společností a projektů v kategorii účetnictví a cash flow, 3 klasické crowdfundingové platformy, 9 zástupců investičního crowdfundingu, 12 projektů v oblasti P2P investování a půjček, 13 fintechů v platbách, 16 zástupců fintechu v oblasti úspor a osobních financí, a na závěr máme 5 projektů v naší speciální kategorii zahraničních a bankovních fintechů.

Mapa českého fintechu | Česká fintechová asociace

Popularita českých fintechů roste nejen v očích uživatelů

České fintechy ocenil také magazín CC.cz (CzechCrunch), který nedávno pořádal první ročník soutěže Startup Awards. Do užšího výběru se dostalo 30 startupů, z toho 8 zástupců fintechu. Jednalo se o společnosti Twisto, 4Trans Factoring, Qerko, Tweetoshi, Lemonero, Digitoo a Choice. V rámci vyhlášení Ceny popularity obsadilo druhé místo 4Trans Factoring, bronz si ze slavnostního večera odneslo Qerko.

Podle dat komunity Czech Founders roste zájem o fintechy ze strany tuzemských i zahraničních venture kapitálových fondů. Spousta z investičních kol byla vedena zahraničními společnostmi, což přináší do Česka kapitál. Kromě toho investují do fintechů také banky (Česká spořitelna, Komerční banka).

Jednorožci, lovebrandy i nadějné projekty. CzechCrunch Startup Awards ovládly hlasy veřejnosti a odborné poroty

Velkou budoucnost fintechu naznačuje také průzkum analytické společnosti PitchBook, podle kterého bude počet transakcí rizikového kapitálu na evropském trhu nadále růst a fintech v budoucnu zůstane klíčovou součástí evropského investičního prostředí. V oblasti financování rizikovým kapitálem byl rok 2021 pro evropské fintechy doslova hvězdným – v celé Evropě se uzavřelo 1 358 transakcí v celkové hodnotě 25,3 miliardy eur.

„Máme potenciál exportovat špičkový fintech a insurtech do celého světa. Možná ne nezbytně ve formě služeb pro koncové zákazníky, jako se to povedlo firmě Home Credit, ale zcela jistě ve formě infrastrukturních služeb, jako je například řešení pro risk management, digitální obsluha, řešení pohledávek, likvidace pojistných událostí a podobně,” dodává Lukeš.

Redakčně upravená tisková zpráva České fintechové asociace

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme