Česká firma dodala nové pivovary na Ukrajinu

Pivovarnictví, především rozvoj menších, tzv. craftových, pivovarů, zažívá na Ukrajině v posledních letech „boom“.

Podobně jako před 130 lety, kdy Češi na Volyni zaváděli nové metody vaření piva a pěstování chmele, stojí i u jeho současného rozvoje české společnosti. Na jaře 2021 dodala firma Technoexport nový pivovar s ročním výstavem 30 tisíc hektolitrů společnosti MOVA z města Dnipro v Dnipropetrovské oblasti. Další pivovar dokončuje Technoexport v Mukačevu v Zakarpatské oblasti.

Pivovar MOVA vznikl jako projekt skupiny mladých ukrajinských podnikatelů, kteří vařili vlastní pivo v pronajatých pivovarech. Posléze se rozhodli vybudovat pro značku MOVA vlastní pivovar.

Na společnost Technoexport se MOVA obrátila začátkem roku 2018, kdy poptávala varnu o objemu 10 hektolitrů. K prvnímu osobnímu setkání došlo na veletrhu BRAU BEVIALE Norimberk v listopadu 2018. Jednání dále pokračovala, zájemci přijeli do České republiky a seznámili se s výrobou i výslednými produkty. V březnu 2019 pak došlo k podpisu kontraktu na dodávku kompletního pivovaru s plánovaným ročním výstavem do 30 tisíc hektolitrů.

Kvůli pandemii covid-19 se stavba a montáž pivovaru zpozdily, ale v únoru 2021 uvařil pivovar MOVA svou první várku „zlatého moku“. Majitelé původně zamýšleli vařit různá speciální piva, které nejsou na ukrajinském trhu běžná. S pomocí českého sládka uvařili „na zkoušku“ také pivo plzeňského typu. Právě toto pivo nyní v produkci pivovaru převažuje.

Projekt pivovaru MOVA však není jediným, který společnost Technoexport uvádí na Ukrajině do provozu. Před dokončením se nachází pivovar s varnou o objemu 20 hektolitrů a ročním výstavem 20 tisíc hektolitrů, který bude součástí vodního parku Aqua City v Mukačevu v Zakarpatské oblasti. Dle harmonogramu by první pivo z nového pivovaru mohlo být uvařeno ve třetím čtvrtletí roku 2021.

V současné době na Ukrajině působí přibližně 200 pivovarů. Valná většina trhu je obsazena pivovary patřícími pod křídla nadnárodních společností (Carlsberg Ukraine, SanInBEV Ukrajina), lokálním kyjevským koncernem Oboloň, nebo menšími regionálními pivovary. Stejně jako v ČR převládá v sortimentu těchto pivovarů pivo typu světlý ležák. Velkých a středních pivovarů jsou na Ukrajině necelé tři desítky.

V posledních letech však i na Ukrajině dochází k „pivní revoluci“, jejíž počátek se datuje přibližně do let 2014 a 2015. Vznikla řada nový malých, tzv. craftových, pivovarů, které se specializují na vaření méně obvyklých či nových stylů piva a svoji produkci realizují především ve svém okolí. Každoročně se na Ukrajině konají festivaly craftového piva, nejznámější z nich probíhají v Kyjevě (začátek července) a Lvově (květen, září).

Roční výstav ukrajinských pivovarů dosahuje přibližně 180 milionů hektolitrů piva ročně, z toho 3 % připadají na malé pivovary. Každý Ukrajinec zkonzumuje ročně okolo 41 litrů piva.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky ve Lvovu (Ukrajina). Autor: Vladimír Kadlec, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme