Česká firma dodala ve vrcholící pandemii závěsnou lokomotivu pro mexický uhelný důl

Česká firma Ferrit, s.r.o., lídr ve výrobě důlních strojů, přes vrcholící pandemii dokončila dodávku pro mexický uhelný důl Santa Barbara. Do dolu v severním státě Coahuila česká firma dodala závěsnou lokomotivu DLZ130F, která je určená k přepravě vlakové soupravy po jednokolejové závěsné dráze v dole.

Za přítomnosti primátora města Progreso a místní vlády, kde se důl nachází, byla lokomotiva slavnostně pokřtěna jako Esperanza („Naděje“). S novou moderní technikou vzroste jak produktivita dolu, tak jeho bezpečnost.

Společnost Ferrit ze Starého města u Frýdku-Místku se zaměřuje na komplexní řešení dopravy v dolech, patří mezi světové výrobce systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Dodaná závěsná lokomotiva je první svého druhu v Mexiku a jejímu uvedení se dostalo v oboru značné pozornosti.

Firma Ferrit působí na trzích Latinské Ameriky dlouhodobě, do Mexika dodala první důlní techniku v roce 2009. Po této referenční zakázce, která firmě umožnila vybudovat servisní zázemí, se začala na mexickém trhu etablovat. Aktuální zakázka je výsledkem prezentací pro doly v oblasti známé jako Región Carbonifera (uhelný region), kam chce Ferrit rozšířit svou působnost.

„Technická a obchodní jednání před podpisem smlouvy trvala dlouhé měsíce, navázané vztahy s mexickými partnery nám ale umožnily pokračovat v realizaci zakázky i během pandemie covidu-19,“ říká Ing. Dalibor Čudek ze společnosti Ferrit. Nyní firmu čeká zajištění pravidelného provozu a servisu dodané lokomotivy. Uvedení v pravidelný provoz se má zúčastnit i český velvyslanec v Mexiku Zdeněk Kubánek. Ten i ostatním českým firmám radí, aby se nezalekly prvotních úskalí: „České výrobky a řešení mají na trzích Latinské Ameriky velmi dobré renomé a velmi mě těší, že i v době pandemie slaví úspěchy. Mexiko je perspektivní trh a se vzrůstající poptávkou po kvalitních produktech s přidanou hodnotou nabízí zajímavé příležitosti pro české firmy.“

Mexiko se svou dlouhou tradicí těžby nerostných surovin je předním světovým producentem stříbra a dále je v první desítce producentů daších 16 nerostů. Díky otevření trhu s nástupem neoliberalní vlády v počátcích 90. let 20. století se mexický těžební průmysl dočkal zásadní proměny a růstu. Mexiko se stalo jedním z nedůležitějších příjemců zahraničních investic do těžebního průmyslu v Latinské Americe i ve světě, přičemž přes 65 % zahraničního kapitálu pochází z Kanady, následované USA.

Těžební a hutní sektor je důležitý i pro státní rozpočet, přispívá 2,5 % na HDP země. Sektor zároveň zaměstnává přes 350 000 zaměstnanců a generuje další dva miliony nepřímých pracovních míst. Během pandemie covidu-19 patří s ohledem na rostoucí ceny nerostných surovin k méně zasaženým odvětvím.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadě České republiky v Mexiku (Mexiko). Autorka: Zuzana Stiborová (ve spolupráci s Ferrit, s.r.o.).

• Teritorium: Mexiko
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary

Doporučujeme