Česká firma JK Machinery odděluje v Kazachstánu zrno od plev

Stroje z jihočeského Tábora čistí a třídí plodiny zemědělců ve čtyřech světadílech. Osmým rokem také v Kazachstánu. Přestože doručení techniky do Astany válka dvojnásobně prodražila, tohoto trhu se JK Machinery nevzdává.

A to ani přes nevyzpytatelný kurz tenge a ostatní současné ekonomické reálie, které obchod v regionu ovlivňují. Obavy z dopadů války na Ukrajině na slušně rozjetý byznys v Kazachstánu firma rozptýlila pojištěním. „S kazašským partnerem máme skvělé vztahy, ale vyvážet tam bez pojištění nemůžeme,“ říká marketingový ředitel JK Machinery Václav Janovský.

Ilustrační fotografie

Hlavním směrem činnosti je výroba zařízení, návrh a dodávka kompletních technologií pro čištění, třídění, loupání a mletí zemědělských produktů. Stroje jsou jednoduché na ovládání a provoz. Další nespornou konkurenční výhodou je doba dodání a modifikace podle požadavků a potřeb klientů. Začátek činnosti firmy se datuje k roku 1991, kdy zaměstnávala pouze kresliče a konstruktéry, v roce 1993 došlo ke „garážové výrobě“ a přes různé nájemní prostory se firma dostala v roce 2020 k nákupu, rozšíření a modernizaci vlastního výrobního areálu v Táboře.

Agroexportéři častěji pojišťují u EGAP export na východ. Do Kazachstánu míří čističky obilí JK Machinery

Jan Černý: Ty stroje jsou mobilní, zapřažené za traktorem nebo stojí na místě?

Václav Janovský: Jedná se o stacionární stoje. I když pár našich dealerů přichází čas od času s nápady a realizací také mobilních čističek, například ve Velké Británii nebo v Africe. Také náš kazašský dealer nabízí mobilní čističku jako službu. Naloží sítovu vibrační čističku VibroCompact na přívěs, přijede k drobnému zemědělci a produkci mu vyčistí. V naší standardní produktové řadě máme desítky strojů, jako jsou právě čističky, třídičky, odkaménkovače, koncentrátory, triéry, loupačky a odíračky. Naší vlajkovou lodí je modulární čistička JCM VibroMAX, která má jedenáct typů podle výkonnosti.

V závislosti na tom, o jaký druh plodiny se jedná a jaký úkol má daná čistička splnit, je zvoleno konkrétní zařízení, jeho velikost, konfigurace a kapacita. Každý zákazník ovšem potřebuje trochu něco jiného. Vždy záleží na tom, jak znečištěný přijde produkt. Například malý ekofarmář v Německu pracuje s jiným a obvykle vyšším podílem nečistot, plevelů a příměsí než konvenční zemědělský podnik v Kazachstánu, kdežto konvenční farmář v ČR nebo Velké Británii bude mít ve svém materiálu sklizeném z pole nižší podíl celkových nečistot a jinou strukturu příměsí než Kazach. K nabídnutí správného stroje nám dobře slouží naše laboratoř ve výrobním areálu. Zákazník nám zašle vzorky své produkce, my je „proženeme“ zdarma laboratoří, a jsme tak schopni přesně určit nejvhodnější typ stroje.

Ilustrační fotografie

JČ: Kolik stojí takový stroj, třeba ten největší?

VJ: Největší stroje JCM VibroMAX stojí s příslušenstvím nižší desetitisíce euro. Kusová výroba je jedna z našich činností, dále se věnujeme kompletní realizaci dodávek technologických linek na klíč. Bavíme se zde o posklizňových linkách, linkách na čištění máku, drobných semen, hrachu, luštěnin, loupání slunečnice, pohanky, špaldy a mnoha dalších.

Ekonomice Kazachstánu stále dominuje ropa

JČ: Vaše specialita jsou ovšem zařízení na zpracování konopí. To je v Česku možná trochu netypická plodina…

VJ: Ano, to máte pravdu, nebojím se říct, že v technologii loupání technického konopí patříme ke světové špičce. Přes první referenci v Čechách, někdy před pěti lety, jsme se dostali až k opravdu pěkným realizacím kontinuálně pracujících loupacích konopných linek například ve Finsku, Švýcarsku a dalších zemích. V současné době jsme před finálním podpisem linky na zpracování konopí ve Spojených státech.


JČ: Většinu produkce vyvážíte. Kam?

VJ: Na export jde téměř 90 % naší výroby. Když se ba víme o číslech za rok 2022, tak například dnes tolik aktuální Ukrajina nám dělala 2 % z celkového obratu a měli jsme tam drobný nárůst. Kazachstán, kam nyní vyvážíme s pojištěním EGAP, tvořil 13 % obratu. Nejvyššího obratu jsme vloni dosáhli na Slovensku, asi 15 %, následuje Německo, Česká republika, Francie, Velká Británie a Finsko, kde máme šikovného dealera, který má svou farmu. Kromě Jižní Ameriky a Austrálie naše výrobky najdete všude. Důvodem je, že v Jižní Americe je vysoký podíl plodin, pro které naše stroje nejsou vhodné (tabák, ovoce…), je tam konkurence levných místních výrobců a nemáme tam vhodné partnery, kteří by nás na místních trzích zastupovali.


JČ: Proč ne Austrálie?

VJ: Australský trh je hodně protekcionářský a vzdálený, ale snažíme se tam s CzechTradem najít zastoupení. Náš úspěch na daném teritoriu záleží zejména v nalezení vhodného dealera, kterého si zaučíme a vybavíme veškerým potřebným know-how.

Ilustrační fotografie

JČ: Jak se to stane, že se firma z jižních Čech dostane do tolika zemí světa?

VJ: Jedná se o unikátní produkt, potřebný v tolik žádaném odvětví. I tady je samozřejmě ohromná konkurence. Líbí se nám přirovnání k pozici mladoboleslavské Škodovky. I u nás je nějaká špička, jako Švýcarsko a Německo, potom jsme tu my a potom existuje turecká, ukrajinská a třeba čínská výroba. Analogicky to je u nás a souvisí to s cenou a hodnotou, kterou za ni dostanete, Value for Money.


JČ: Jak jste se dostali do Kazachstánu?

VJ: V úplných začátcích jsme se účastnili výstav, protože to je gró. Lidé potřebují stroj vidět, zkusit si jeho funkčnost a sáhnout si na něj. Ve spolupráci s CzechTradem jsme se v roce 2015 zúčastnili veletrhu Agritech v Astaně, kde jsme poznali firmu TD Dikan. Srdcem firmy jsou dva bratři, kteří se o firmu starají, jeden má na starost provoz a druhý ekonomiku. Právě v roce 2015 tam začala naše spolupráce, vzali si od nás na zkoušku naše stroje a fungovalo to, tak se stali dealerem a v minulém roce dokonce otevřeli svoji pobočku v Uzbekistánu. Pro nás naprosto ukázkový příklad kvalitní spolupráce s kvalitním dealerem.


JČ: Jaký typ strojů tam vozíte?

VJ: Jedná se zejména o velké čističky JCM VibroMAX, menší čističky JCC VibroCompact a loupačky. Stroje jsou tam využívané například na zpracování pšenice, ječmene a lnu. Nově teď na jihu Kazachstánu i na rýži.


JČ: A nyní do toho přišla válka…

VJ: Je to strašné, ve válce nikdo nikdy nevyhrává. V celém postsovětském regionu jsou naše důležité trhy a vše je propojené. Jsou to spojené nádoby. Když to za hranicemi bouchá, není investiční chuť ani v Kazachstánu. Další problém je ekonomický, transportní, investiční, nálada je jiná. Například kamion, který jsme dříve dopravovali za 6 tisíc eur, teď vyjde na 12 tisíc. Kurzové výkyvy v jednotlivých zemích jsou také značné. I když máme s naším dealerem skvělé vztahy, bez pojištění tam vyvážet prostě nemůžeme.

Ilustrační fotografie

JČ: Jak je na tom v kontextu války váš vývoz na Ukrajinu?

VJ: Na rozvoji firmy Zernotok, se kterou na Ukrajině spolupracujeme, se naše vzájemná spolupráce podílela vysokou měrou. Na Ukrajinu jsme nikdy nepřestali vyvážet, v Žitomiru nikdy náš dealer nepřestal úplně fungovat. Když začala válka, tak jsme pro jejich rodiny jeli na slovensko-ukrajinské hranice a oni pak bydleli u spolumajitelů naší firmy, takže s nimi máme výborné vztahy. Jsou šikovní a pracanti. Už aby to skončilo.


JČ: Jaké jsou vaše další plány?

VJ: Přežít (smích). Ne, teď vážně, pořád se musíme vyvíjet a zlepšovat. Disponujeme vlastním vývojovým centrem a konstrukcí. Patentovat každý celý stroj je nemožné. Máme celosvětově chráněný název firmy a logo, ale patentovat po celém světě jednotlivé části stroje je pro nás nemyslitelné. Neustále vyvíjíme nové stroje a inovujeme drobnosti, jako jsou klapky, jednodušší manipulace, elektronika a další drobné věci. Hnacím motorem je pro nás vyšší výkon strojů. Musíme být flexibilní ve výrobě, protože naši konkurenti dokáží kvůli svým výrobním procesům produkt dodat s delší dodací lhůtou, ale to my si nemůžeme dovolit. Stejně tak musíme naslouchat jednotlivým požadavkům klientů a snažit se je ve spolupráci s výrobou splnit.

JK Machinery a.s.

Společnost JK Machinery a.s. disponuje třicetiletou zkušeností vývoje a výroby speciálních zařízení pro zemědělství a potravinářský průmysl. Hlavním směrem činnosti je výroba zařízení, návrh a dodávka kompletních technologií pro čištění, třídění, loupání a mletí zemědělských produktů.

  • Navrhuje a vyrábí zařízení a technologické celky na míru. Specializuje se na zpracování, čištění, třídění, loupání a balení všech druhů plodin.
  • Pro dodávané technologie zajišťuje montáž, uvedení do provozu a zaškolení obsluhy. Poskytuje též komplexní záruční a pozáruční servis.
  • Pomáhá s výběrem zařízení s ohledem na technické požadavky a klimatické podmínky. Provádí testy ve vlastní laboratorní zkušebně.
  • Česká firma s neustále se rozšiřující sítí odborných zástupců po celém světě.
Převzato z Magazínu ze světa exportu (33/2023). Autor: Jan Černý.

Doporučujeme