Česká firma pomohla Národnímu technologickému parku Černé Hory

Rychlá dodávka filamentů pro 3D tisk české firmy Prusa Research pomohla černohorským expertům v boji s pandemií covid-19.

V polovině dubna 2020 firma Prusa Research obratem zareagovala na objednávku Národního technologického parku Černé Hory a během několika málo dnů dodala do Černé Hory potřebné filamenty (tiskové struny) pro 3D tisk ochranných štítů a respirátorů pro černohorské zdravotníky, kteří stojí v první linii v boji s pandemií covid-19. Česká firma, i přes enormní zatížení, kterým v současné době prochází, dokázala významným způsobem pomoci černohorským expertům dodávkou 250 kg materiálu pro 3D tisk.

Společnost Prusa Research vznikla v roce 2012 a nyní patří k nejrychleji rostoucím technologickým firmám v Evropě a k předním světovým výrobcům 3D tiskáren, jež každý měsíc rozesílá tisíce svých tiskáren do 160 zemí světa. Velká část dílů Prusa 3D tiskáren je tištěna na dalších 3D tiskárnách. Firma si vyvíjí vlastní hardware i software, věnuje se testování, experimentování i vývoji. Veškerou technickou dokumentaci o svých produktech sdílí zdarma na internetu. Tyto plánky a dokumentaci dostal k vlastnímu využití i Národní technologický park Černé Hory.

Národní technologický park Černé Hory zastřešuje veškeré projekty v zemi, které souvisejí s 3D tiskem ochranných pomůcek proti koronaviru. Zásoba filamentů se tak velmi rychle tenčila. Díky vstřícné reakci firmy Prusa Research, expresnímu vyřízení objednávky a zajištění rychlé dodávky, přestože mezinárodní pošta v současné době v Černé Hoře nefunguje a veškeré dodávky podléhají přísnějším opatřením, mohl Národní technologický park pokračovat ve svém úsilí.

V komunikaci mezi Národním technologickým parkem Černé Hory a českou firmu asistoval obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Podgorici.

Díky pozitivním zkušenostem s českou stranou se černohorský Národní technologický park rozhodl ve spolupráci s českými partnery pokračovat a nabídl ČVUT v Praze participaci na společném projektu zaměřeném na výzkum v oblasti 3D tisku, dotovaném z Ministerstva vědy Černé Hory.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Podgorici (Černá Hora). Autorka: Jana Kálmán.

• Teritorium: Černá Hora

Doporučujeme