Krétská univerzita se sídlem v Herakleionu si v rámci velké veřejné soutěže vybrala unikátní český mikroskop Telight Q-Phase. Letos v září čeští experti instalovali přístroj ve výzkumném institutu IESL-FORTH, se kterým univerzita úzce spolupracuje. Telight také proškolil budoucí uživatele mikroskopu a zorganizoval seminář zaměřený na prezentaci aplikačních možností tohoto unikátního přístroje.
Holografický mikroskop Telight Q-Phase má velmi široké spektrum aplikačního využití, přes onkologický výzkum až po studium různých biomateriálů. Pro jeho výrobce je potěšující, že jedním z prvních výzkumných zadání, na kterém bude významná řecká vědkyně Emmanouela Filippidi pracovat, je měření koncentrací biomolekulárních kondenzátů. Jedná se o výzkum, kterému se věnovala již na svém předchozím působišti v drážďanském Institutu Maxe Plancka, konkrétně v laboratoři Anthony Hymana, který byl v nedávné době několikrát významně oceněn právě za výzkum v této oblasti.
Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí
Společnost Telight se specializuje na přístroje využívající světelnou optiku pro živé vědy. Nabízí inovativní řešení pro výzkumná centra a laboratoře po celém světě. V Brně je vyvíjen holografický mikroskop Q-Phase, který získal cenu Wernera von Siemense za nejdůležitější výstup vývoje a inovace v roce 2013. Používá se mimo jiné při zkoumání rakovinových buněk.
V Paříži Telight vyvíjí doplňkové zařízení LiveCodim k mikroskopům, které umožňuje vědcům při pozorování živých buněk překonat difrakční limit a získat tak rozlišovací schopnost na úrovni nižší než 100 nanometrů. Projekt LiveCodim byl oceněn grantem Horizon 2020 pro výzkum a inovace.
Provozní ředitel společnosti Vojtěch Sanetrník vyjádřil potěšení nad zájmem, se kterým se na Krétě setkali. V zahájené spolupráci s Řeckem hodlají pokračovat.