Česká firma uspěla ve Švýcarsku. Zajistí komunikaci dat elektrické sítě

Česká společnost Unicorn Systems ze skupiny Unicorn Vladimíra Kováře uspěla ve výběrovém řízení provozovatele švýcarské přenosové soustavy Swissgrid. Přebírá od ní systém pro transformaci a komunikaci dat.Ústředí provozovatele švýcarské elektrické sítě Swissgrid, autor: SwissgridČeská společnost spolupracuje se švýcarskou „přenosovkou“ už od roku 2013, kdy pro ni vytvořila systém pro řízení trhu s elektřinou. Nově zvítězila ve výběrovém řízení na převzetí již existujícího řešení s názvem Transparency & Final Nomination Portal.

Ten si Švýcaři doposud spravovali vlastními silami, jeho údržbu, podporu a další rozvoj se však rozhodli předat externímu provozovateli. Systém čerpá data z několika interních aplikací, třeba ze zmíněného systému pro řízení trhu. Ty následně transformuje do požadovaného formátu a předává dál, například do elektronického archivu.

Účelem je splnění regulatorních požadavků Evropské komise, sdružení evropských energetických regulátorů ACER a sítě provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E. Hodnotu zakázek Unicorn obvykle nezveřejňuje.

Podle společnosti k vítězství v tendru významně přispěly obdobné referenční projekty. Energetika je totiž jednou z hlavních oblastí, ve kterých Unicorn působí. Společnost nedávno dodala dispečerský systém pro podmořský kabel Nemo Link mezi Velkou Británií a Belgií. Loni například zvítězila v tendru na dodávku nové mezinárodní obchodní platformy pro optimalizaci záložních zdrojů v energetice, který propojil evropské přenosové soustavy.

Převzato z týdeníku Euro, Autor: Jan Brož, foto: Swissgrid.

Pravidelné novinky e-mailem