Česká firma zajišťuje mobilní přístup pro mrakodrap v New Yorku

Česká společnost Sharry vybavila čtvrtou nejvyšší budovu New Yorku digitálními technologiemi. Mrakodrap One Vanderbilt, který má 77 pater, se nachází na Manhattanu v blízkosti slavného nádraží Grand Central.

Firma Sharry zavádí v budově One Vanderbilt aplikaci, jež uživatelům zajišťuje takzvaný mobilní přístup. Uživatel může přes svůj chytrý telefon například otevřít dveře do budovy nebo kanceláře. Hostům je zaslána pozvánka s QR kódem, který umožňuje vstup do budovy, a na recepci je uživateli, který hosta pozval, zasláno upozornění o jeho příchodu. Komunikační část aplikace nabízí platformu pro sdílení novinek, posílání zpráv nebo rezervaci společných prostor.

Sharry také představila nový bezdotykový výtahový systém pro budovy. One Vanderbilt je i díky české účasti příkladem, jak má vypadat moderní pracovní prostředí 21. století.

Firmu Sharry, která se zaměřuje na propojování technologií v administrativních budovách, vybral za partnera projektu největší newyorský pronajímatel kancelářských prostor SL Green Realty Corp. Mrakodrap One Vanderbilt byl oficiálně otevřen v polovině září za účasti starosty Billa de Blasia.

Projekt je součástí plánu města New York na modernizaci čtvrti Midtown East, který počítá s výstavbou nových výškových budov. Stavební práce mrakodrapu One Vanderbilt byly slavnostně zahájeny v říjnu 2016. Budova poskytuje celkovou pronajímatelnou plochu o rozloze 158 000 m2. Její nejvyšší vrchol sahá až do výšky 427 metrů, což z ní činí čtvrtou nejvyšší budovu New Yorku hned po One World Trade Center, Central Park Tower a Steinway Tower.

Mrakodrap byl navržen firmou Kohn Pedersen Fox Associated a realizován za celkovou částku ve výši téměř 3,3 miliardy amerických dolarů. První nájemci by se měli stěhovat do budovy od listopadu 2020.

Česká společnost Sharry je průkopníkem v nově vzniklé česko-slovenské asociaci PropTech (property & technology). Jak společnost uvádí na svém webu, jejím cílem je „vyvíjet budovy světové úrovně. Ne betonem, ocelí a sklem, ale digitálním pokrytím, které objekt promění v excelentní zážitek pro nájemce“. Sharry sídlí ve střední Evropě, ale projekty realizuje po celém světě.

Sharry zaujala český fond Bohemia Venture Capital (dnes Presto Ventures), který do ní investoval několik desítek milionů korun. Finance využila na expanzi do Spojených států, kde v roce 2019 založila americkou pobočku se sídlem na Manhattanu. V současnosti, po necelých čtyřech letech od založení, se stala partnerem v projektu One Vanderbilt a dokončuje implementaci chytrého a integrovaného funkčního ekosystému v několika dalších kancelářských budovách na východním pobřeží USA.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v New Yorku (Spojené státy americké). Autorky: Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka, Tereza Řípová, stážistka.

• Teritorium: Spojené státy americké
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme