Česká firma zmodernizuje vrtulníky v Severní Makedonii

Český ministr obrany Lubomír Metnar podepsal s makedonskou ministryní obrany a ministrem vnitra memorandum o spolupráci na opravě a modernizaci dvou armádních a dvou policejních vrtulníků Mil. Modernizace se ujme česká firma LOM Praha. 

Česká polostátní firma LOM Praha má nakročeno k uzavření významné zakázky v Severní Makedonii. Formálně to 11. 5. 2021 z české strany stvrdil podpisem memoranda ministr obrany Lubomír Metnar a z makedonské strany ministryně obrany Radmila Shekerinská a ministr vnitra Oliver Spasovski.

Celkem se jedná o 4 sovětské vrtulníky Mil, dva ve vlastnictví makedonské armády a dva ve vlastnictví vnitra. Měla by proběhnout jejich oprava a následná modernizace, s kterou má LOM Praha bohaté zkušenosti. V minulosti dělal modernizaci nejen pro sovětské vrtulníky české armády, ale i další země aliance, reference firma sbírá po celém světě.

Jiří Protiva, ředitel LOM Praha k tomu dodává: „Vítáme příležitost spolupráce s ozbrojenými složkami Severní Makedonie. Předpoklad nasunutí prvních dvou strojů Mil do Prahy je ještě během letošního roku.”

Memorandum o spolupráci je výsledkem dlouhodobé diplomatické podpory Severní Makedonie ze strany České republiky a především i úsilí českého zastupitelského úřadu ve Skopji.

Letecký průmysl není jedinou oblastí, v které mohou české firmy v Severní Makedonii uspět. Pro český obranný průmysl obecně se aktuálně v této malé balkánské zemi naskytuje řada příležitostí. I proto ambasáda 15. 4. 2021 uspořádal spolu s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu webinář, díky němuž propojila české firmy spolu s makedonskými ministerstvy, které budou v příštích měsících a letech vypisovat tendry na modernizaci makedonské armády.

Webinář můžete zhlédnout na webu zastupitelského úřadu. V případě zájmu o více informací neváhejte kontaktovat ekonomický úsek ambasády.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Skopji (Severní Makedonie). Autor: David Černohorský, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Severní Makedonie | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme