Česká Laugo Arms zdesetinásobí výrobu pistole Alien. Chystá i poloautomatickou pušku

Česká firma Laugo Arms Czechoslovakia vzbudila svou pistolí Alien rozruch v komunitě sportovních střelců. Od příštího roku chce svou produkci zdesetinásobit a většinu směrovat na americký trh, kde registruje obrovský zájem. Její pistole má závěr zapuštěný do rámu, což zlepšuje ovladatelnost a přesnost zbraně.Pistole Alien, ilustrační foto. Autor: Laugo Arms CzechoslovakiaPistole Alien české firmy Laugo Arms Czechoslovakia vyvolala velký zájem po celém světě. Během letošního roku firma dodala prvních pět stovek kusů zbraně, jež má nejnižší osu hlavně na světě. „Zájem jsme registrovali z celého světa. I proto jsme se rozhodli vstoupit na trh Spojených států zvlášť,“ vysvětlil pro web Euro.cz obchodní ředitel Ondřej Poděl.

Ze Spojených států přichází společnosti denně desítky dotazů na dostupnost pistole Alien na americkém trhu. Výběr zámořského partnera tak musel být pečlivý. „Chceme se stát druhým největším českým exportérem palných zbraní do USA, tomu odpovídá i velikost několikaletého kontraktu, který jsme zde podepsali,“ dodal Poděl.

Desetinásobný nárůst výroby

Firma plánuje zvýšit produkci unikátní pistole určené zejména sportovním střelcům na 5 tisíc kusů ročně. Více než polovina by měla směřovat právě na americký trh. Obchodní ředitel zdůraznil, že společnost klade důraz na kvalitu provedení, proto nemá za cíl produkovat mnohatisícové série zbraní.

I tak bude nutné do rozvoje firmy investovat desítky až stovky milionů korun. „Chceme i nadále zůstat československou firmou,“ odmítl, že by firma hledala strategického partnera.

Výroba jedné pistole od surového materiálu zabere zhruba tři měsíce. Každý kus pak ještě pečlivě ladí puškaři v sídle firmy, aby se k zákazníkovi už dostala zbraň v perfektním stavu. „Nyní zaměstnáváme 10 až 15 špičkových puškařů, které si pečlivě vybíráme,“ doplnil Ján Lučanský, spolumajitel společnosti. A dodal, že firma hledá aktivně další zaměstnance.

Pistole Alien, ilustrační foto. Autor: Laugo Arms CzechoslovakiaO úspěšném konceptu zbraně, za níž stojí právě konstruktér Ján Lučanský, vypovídá i to, že si ji pořídilo i několik hlav států. „Bohužel konkrétní majitele nemůžeme prozrazovat,“ dodal Daniel Selichar, další spolumajitel Laugo Arms. Některé pistole jsou zdobeny zlatem, případně i diamanty. Pak se cena může vyšplhat i k jednomu milionu korun.

Běžně Alien s příslušenstvím stojí 115 tisíc korun. Pro zájemce, kteří si stěžují na příliš vysokou cenu, firma připravuje „osekanou“ variantu bez příslušenství. Pak by se cena mohla pohybovat okolo 90 tisíc korun.

Loni v březnu Laugo Arms na veletrhu v Norimberku zaznamenala tak velký zájem fanoušků o tuto krátkou zbraň, že stánek o rozloze 19 metrů náporu návštěvníků jen těžko odolával. Proto by firma měla mít na jaře 2020 zastoupení v hlavní hale mezi největšími výrobci zbraní. „Po výstavě jsme zaznamenali obrovský zájem zákazníků z Německa,“ přiznal Selichar.

Pistoli používají kromě českých sportovních střelců i slovenští a němečtí reprezentanti. Na posledním mistrovství Evropy ve sportovní střelbě získal Ján Pavlík ze Slovenska zlatou medaili v kategorii Senior Production Optics. Alien pomohl také k medailím týmovým družstvům české reprezentace.

Vývoj poloautomatické pušky

Příští rok chce Laugo Arms uvést na trh novou civilní poloautomatickou pušku. Měla by být podobné konstrukce jako americká armádní M16 nebo civilní pušky AR15, případně německá HK 416.

I díky zájmu specializovaných ozbrojených složek ze světa chce Laugo Arms rozšířit své portfolio a nabízet kromě pistole i pušku. Mezi další novinky patří v případě pistole Alien například i varianta s delší šestipalcovou hlavní. „Ján Lučanský má celou řadu nápadů, jak pistoli Alien, ale nejen tu, dále rozvíjet a vylepšovat,“ prozradil Poděl.

Prezident Asociace obraného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) Jiří Hynek pro Euro.cz potvrdil, že se zástupci Laugo Arms jedná a že mají do jejich sdružení dveře otevřené. „Ještě jsem z jejich zbraně nestřílel, ale slyším na pistoli Alien pouze samou chválu. Rádi podpoříme tuto společnost mezi námi. Český průmysl musí stavět na nových technologiích, nebýt pouze montovnou. Tato zbraň Českou republiku posouvá dále v sektoru výroby zbraní,“ řekl Hynek.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák, foto: Laugo Arms Czechoslovakia.

• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme