Česká podnikatelská delegace míří do Turecka

Do tureckého Samsunu na pobřeží Černého moře, z jehož námořního přístavu je převáženo zboží do Ruska a dalších zemí černomořského regionu, zamíří ve středu 23. 9. česká podnikatelská delegace. V nejrozvinutějším městě černomořského regionu budou čeští a turečtí podnikatelé při nezbytném dodržení hygienických a protiepidemických opatření jednat o možnostech vzájemné obchodní spolupráce na podnikatelském fóru, které organizuje Hospodářská komora České republiky společně se Samsunskou obchodní a průmyslovou komorou.

V desetičlenné české delegaci jsou zastoupeny firmy, které se zaměřují na automatizaci a robotizaci výroby, vývoj software pro letecký a kosmický průmysl, výrobu kovového nábytku, mléčných výrobků nebo také dodávky technologických linek do kamenoprůmyslu a vodohospodářství a rekonstrukce lodí a plavidel, remorkérů a výsypných člunů. Českou delegaci vede předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory Ilja Mazánek z frýdecko-místecké společnosti Transcon Electronic systems, specializující se na elektronické a elektrické vybavení pro letiště a heliporty.

Podnikatelé odjedou zítra ráno RegioJetem do Vídně, z vídeňského letiště odletí nejprve do Istanbulu a poté do Samsunu, kde ve čtvrtek dopoledne proběhnou Česko-turecké podnikatelské fórum a dvoustranná obchodní jednání.

Na fóru vystoupí kromě Ilji Mazánka také viceprezident Unie obchodních a průmyslových komor a komoditních burz TOBB a prezident Samsunské obchodní komory a průmyslu Salih Zeki Murzioglu nebo vedoucí obchodně-ekonomického úseku Generálního konzulátu ČR v Istanbulu Jan Ondřejka. Podnikatelé navštíví také logistické centrum a průmyslové zóny. Českou delegaci ve čtvrtek přijme guvernér provincie a starosta města.

Samsun je nejrozvinutějším městem černomořského regionu, pokud jde o vzdělání, zdraví, průmysl, obchod, dopravu a ekonomiku. Hospodářská činnost provincie je dnes z velké části založena na obchodu a průmyslu a váha zemědělství a chovu zvířat se postupně snižuje. Nejdůležitějším exportním partnerem Samsunu je Nizozemsko a Rusko. V Samsunu působí jedno z nejdůležitějších center na světě pro výrobu chirurgických ručních nástrojů.

Mise se koná za podpory programu TURKEY-EU BUSINESS DIALOGUE (TEBD) v termínu od 23. do 27. září 2020. Program TEBD podporuje integraci a spolupráci podnikatelských komunit EU a Turecka.

• Teritorium: Turecko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme