Česká republika financuje dodávky zdravotnického vybavení pro moldavské nemocnice

Zdravotnické vybavení v celkové hodnotě 1,2 mil. EUR poskytla Moldavsku Česká republika s cílem zvýšit kapacity moldavského zdravotnictví pro poskytování péče občanům a uprchlíkům z Ukrajiny. Pomoc realizovaly české firmy.

Moldavsko je prioritní zemí české rozvojové pomoci a v důsledku pandemie covidu-19 a války na Ukrajině je Moldavsko příjemcem také humanitární pomoci. Ve velmi krátkém čase se České republice podařilo reagovat na urgentní potřeby Moldavska a realizovat tři projekty rozvojové a humanitární pomoci. Dne 8. 9. 2022 proběhlo slavnostní předání českého daru Ministerstvu zdravotnictví Moldavska a Klinické nemocnici v Kišiněvě. Akce se zúčastnil velvyslanec ČR v Moldavsku a ministryně zdravotnictví Moldavska.

Ilustrační fotografie

Celkem do Moldavska dorazilo z České republiky již 254 lůžek různých druhů. Jedná se o lůžka intenzivní péče s příslušným vybavením, elektrická lůžka, mechanická lůžka a nosítka pro převoz pacientů. Dalších 86 lůžek je na cestě a poslední tři kamiony dorazí do Kišiněva v následujících dnech. Celkem bude tedy do moldavských nemocnic distribuováno 340 lůžek. Některá lůžka jsou již instalována a používána v Ústavu urgentní medicíny a ve dvou státních nemocnicích v Kišiněvě, další budou distribuována dle potřeb ministerstva zdravotnictví Moldavska.

Kromě lůžek dodala Česká republika také zdrojové mosty, jedná se o pohyblivý systém, který zásobuje přístroje energií a umožnuje rozmístění potřebných přístrojů v blízkosti lůžka pacienta, používá se na specializovaných zdravotnických pracovištích (ARO, JIP). Bylo dodáno pět středně kapacitních mobilních klinik a jedna velkokapacitní mobilní klinika se vším potřebným vybavením (kompresory atd.). Dále bylo v projektech zahrnuto předání 1000 záchranných sad, elektrochirurgických jednotek a dalšího zařízení.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Dodané zboží bylo vyrobeno a dodáno českými firmami, na realizaci projektu se významně podílely především firmy Linet, MZ Liberec, EGO Zlín, SMT – Electrosurgical Unit a firma Viacell. Moldavští partneři ocenili kromě daru samotného také rychlost, s jakou byla česká strana schopna reagovat, dva z projektů byly realizovány v rekordním čase šesti měsíců. Moldavská strana velmi pozitivně hodnotí také vysokou kvalitu českého zboží a tyto dodávky otevírají dveře k další spolupráci českých firem s moldavskými partnery.

Česká republika tak posiluje kapacity moldavského zdravotnictví, které jsou silně zatíženy probíhající uprchlickou krizí. V souvislosti s válkou na Ukrajině se Moldavsko ocitlo v epicentru dění a od prvního dne války přijímá ukrajinské uprchlíky.

Od začátku války překročilo hranice s Moldavskem více než 590 000 uprchlíků z Ukrajiny a přibližně 90 000 na území Moldavska aktuálně zůstává, jedná se o největší počet uprchlíků na obyvatele mezi evropskými zeměmi. Mezi uprchlíky převažují děti, ženy a senioři, kteří často potřebují zdravotní péči. Česká republika tak významně přispěla ke zvýšení kapacit moldavského zdravotnictví postarat se o své občany a o uprchlíky a posílila vnitrostátní kapacity reagovat na mimořádné události.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kišiněvě (Moldavsko). Autorka: Kateřina Šilhánková, diplomatka.

• Teritorium: Evropa | Moldavsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme