Akce se konala prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie a rozvojové spolupráce se společně s vládou Spojených států amerických, Velvyslanectvím Velké Británie v Sarajevu, Delegací Evropské unie, Velvyslanectvím Německa v Sarajevu, Rozvojovým programem OSN (UNDP) v Bosně a Hercegovině.
Na summitu se sešli klíčoví domácí i mezinárodní aktéři, zástupci exekutivy a legislativy, odborníci na energetiku a zástupci podnikatelské sféry. „Je nutné nasměrovat legislativu pro přechod z neobnovitelných na obnovitelné zdroje energie,“ řekl ministr zahraničních věcí Bosny a Hercegoviny Elmedin Konaković s tím, že to v nadcházejícím období považuje za vážnou výzvu pro orgány v Bosně a Hercegovině. Předseda vlády Federace Bosny a Hercegoviny Nermin Nikšić ocenil, že na energetickém summitu se sešli nejvýznamnější aktéři v oblasti energetiky a zástupci podnikatelské sféry.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Hlavním poselstvím pro účastníky byla výzva od mezinárodní komunity, aby příslušné orgány urychlily reformy tak, aby energetický sektor byl integrován, harmonizován s normami a právními rámci Evropské unie, chráněné před kybernetickými hrozbami a zaměřené na zelené udržitelné zdroje energie. Na letošním Energy Summitu se sešli zástupci výkonných a legislativních orgánů Bosny a Hercegoviny, domácí i zahraniční odborníci v oblasti energetiky i podnikatelské subjekty. Mezi řečníky na odborných panelech o energetické transformaci, energetické účinnosti v obytných a veřejných budovách a energetické bezpečnosti se o své názory a doporučení podělili někteří špičkoví odborníci ve zmíněných oblastech z České republiky.
Na osmém ročníku summitu vystoupila se svým příspěvkem i řada představitelů zahraničních partnerů v Bosně a Hercegovině, včetně Chargé d‘affaires České republiky v Bosně a Hercegovině Josefa Zrzaveckého, který v rámci svého vystoupení zmínil: „Přenos znalostí a zkušeností z České republiky do Bosny a Hercegoviny, a to jak z veřejného, tak soukromého sektoru, je něco, na co jsme nesmírně hrdí a co pomáhá Bosně a Hercegovině na její cestě k EU, proto je pro nás důležité být součástí dnešní akce. Česká expertíza v oblasti energetické účinnosti a dalších souvisejících témat je příležitostí k posílení vztahů mezi našimi zeměmi prostřednictvím ekonomické a rozvojové spolupráce.“
V rámci panelu k tématu Věda a výzkum nové přístupy k energiím vystoupil Wojciech Belch z Univerzitního centra energetický efektivních budov ČVUT v Praze. V rámci svého vystoupení představil centrum. „Centrum je připravené sdílet výsledky svého vývoje a výzkumu s bosenskými partnery,“ zmínil. Dále hovořil o tom, že: Energetická účinnost v obytných budovách není jen o technologiích, ale také o spolupráci mezi zúčastněnými stranami, které budovy využívají. Cílem má být najít dokonalou shodu mezi výrobou a spotřebou energie.
V panelu o současném investičním prostředí v Bosně a Hercegovině vystoupil Mirko Medenica, představitel české společnosti Woodburn Capital Partners. Jeho příspěvek v panelu byl o současném investorském prostředí a jeho výzvách v nadcházejícím období. Společnost Woodburn Capital Partners připravila ambiciozní plány v oblasti obnovitelných zdrojů v Bosně a Hercegovině.
Docent Jakub Raček z výzkumného centra AdMaS Vysokého učení technického v Brně, sdílel zkušenosti České republiky v oblasti výzkumu a využití biocharu a možnosti využití energie z odpadních vod v rámci domácností i měst. Jeho vystoupení v rámci vědeckého panelu summitu vyvolalo pozitivní reakci dalších vystupujících a publika. Mezi zajímavými poznatky lze zmínit názor, že odpadní vody, které produkují domácnosti, firmy a celá města jsou zdrojem tepelné energie, kterou lze dále používat pro vytápění. Po vystoupeních českých zástupců na panelech byl vidět zájem bosenských partnerů o jejich expertízu.
Během tří dnů summitu mělo přes 600 návštěvníků v Neumu možnost navštívit český stánek, kde se mohli seznámit s činností a výrobním programem českých firem jako jsou: ETD Transformátory – úspěšný český výrobce čerpadel pro stavebnictví, těžké strojírenství, chemický, hutnický a další průmysl. „Bylo velmi užitečné zúčastnit se tohoto summitu, kde jsme se dozvěděli mnoho o potřebách místního trhu, získali nové obchodní kontakty, uskutečnili četná jednání s potenciálními domácími partnery,“ uvedl obchodní ředitel Martin Tvrdý.
Dále pak byla přítomná společnost Zebra Systems s.r.o. – zabývající se komplexními IT řešeními, společnost Dekonta a.s. – která nabízí komplexní balíček ekologických služeb, a stala se jednou z předních environmentálních společností ve střední a východní Evropě, GTD s.r.o., – prodejce tepelných čerpadel, Solarus EPC Europe s.r.o. – je dodavatelem nových technologií v oblasti solárních panelů, dále pak společnosti jako je, Budějovický Budvar a.s. a pivovar Straropramen. V rámci českého stánku byly také prezentovány výsledky projektů zahraniční rozvojové spolupráce.