Česko se představilo na agrární výstavě v ruském Baškortostánu

Plemenná zvířata, genetický materiál, semenářství, technologie pro živočišnou výrobu a zpracování odpadů, veterinární preparáty a technologie pro pivovarnictví. Tak obsáhlá byla česká nabídka na 31. ročníku zemědělské výstavy Agrokomplex Ufa.

Ta se uskutečnila 23. až 26. března v hlavním městě ruské republiky Baškortostán. České firmy se prezentovaly prostřednictví projektu na podporu ekonomické diplomacie financované Ministerstvem zemědělství ČR.

Výstava Agrokomplex Ufa se tentokrát konala v hybridním formátu, tzn., že přivítala účastníky a návštěvníky naživo na výstavišti a zároveň se program výstavy přenášel online a někteří účastníci se připojovali na dálku. Vzhledem k tomu, že je Česko v posledních pěti letech jedním z tradičních zahraničních partnerů a tuto tradici jsme nechtěli porušit ani v současných složitých podmínkách, kdy Ruská federace kvůli pandemii nepovoluje cizincům vstup do země, zvolili jsme pro účast firem formu „katalogové a video“ prezentace. Na výstavě se tímto způsobem představilo celkem devět českých agrárních firem, které na místě zastupovala zemědělská diplomatka Nikola Hrušková.

Přestože stánek České republiky nedosahoval takových rozměrů, jako v předešlých letech, dostalo se mu mimořádné pozornosti. Náměstek českého ministra zemědělství Jiří Šír pozdravil účastníky z Prahy prostřednictvím videospotu na oficiálním zahájení výstavy. Český stánek navštívili nejvyšší představitel Baškortostánu Radij Chabirov, premiér regionu Andrej Nazarov i ministr zemědělství Ilšat Fazrachmanov. Shodně ocenili, že Česko i v této složité době zachovává kontinuitu a na veletrhu Agrokomplex Ufa se prezentuje.

V rámci výstavy se také uskutečnil odborný seminář na téma „Systematický přístup v chovu mléčného skotu“, na kterém vystoupili odborníci z České republiky a zemědělská diplomatka. Seminář sledovalo několik desítek zájemců z různých regionů Ruské federace a také např. z Kyrgyzstánu.

Republika Baškortostán je aktuálně šestý nejvýznamnější region Ruské federace z hlediska zemědělské produkce. V Baškortostánu je rozvinuta v prvé řadě živočišná výroba. Region je v rámci Ruska na prvním místě v produkci hovězího masa (174 tis. tun ročně) a kobylího mléka – kumisu (3,8 tis. tun ročně), na druhém místě v produkci kravského mléka (1 670,5 tun ročně).

V Baškortostánu chovají 117 tisíc kusů koní a 919 tisíc kusů skotu, z toho je 386 tisíc kusů dojnic. Oblast je známá pro Baškirský med, jehož produkce přesahuje 6 tis. tun ročně. Region má zájem o přilákání nových investic a o modernizaci zemědělského sektoru, příležitosti se nabízí prakticky ve všech oblastech zemědělského a potravinářského sektoru. Zároveň se tamní představitelé poohlížejí po nových místech odbytu své zemědělské produkce mj. na evropském trhu.

České firmy do Baškortostánu již řadu let dodávají zboží a především technologie, jak pro živočišnou, tak rostlinnou výrobu, proto má význam spolupráci s tímto ruským regionem i nadále podporovat. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autorka: Nikola Hrušková, zemědělská diplomatka ČR.

• Teritorium: Evropa | Rusko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme