Česko se zúčastnilo veletrhu Aero India 2021

Velvyslanectví České republiky v Dillí za podpory Ministerstva obrany ČR uspořádalo ve dnech 2. až 6. února 2021 účast na veletrhu vojenské a civilní letecké techniky Aero India 2021 v Bengalúru, a to přímo na místě fyzickou formou.

Na pět českých firem a dvě oborové asociace se osobně prezentovaly na společném výstavním stánku, jehož realizace byla financována s využitím prostředků z programu PROPED. 

Delegaci vedl velvyslanec Milan Hovorka, který jednal s nejvyššími indickými představiteli resortu obrany a jednotlivých ozbrojených složek a osobně podpořil česko-indickou spolupráci v obranném a leteckém průmyslu. Akce symbolizuje odhodlání českých i indických společností spolupracovat, a to i přes nepřízeň a epidemiologickou situaci, která zamezila účasti ještě většímu množství účastníků.

Velvyslanectví České republiky v Dillí zajistilo pro účastníky celou řadu aktivit, které byly zajištěny s podporou projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED č. 36C035-002 „AERO India 2021“. Tou hlavní byla účast na veletrhu Aero India 2021, nejvýznamnější akcí vojenského letectví v jižní Asii, nicméně v současnosti pravděpodobně i v širším měřítku.

Pro účastníky mise byl zajištěn veletržní stánek, jehož design byl pečlivě připraven na míru vystavovatelům společně se zahraničními kancelářemi CzechTrade v Mumbai a Bengalúru, které se aktivně podílely nejen na přípravách, ale i na samotné realizaci.

Paralelně s fyzickou expozicí však české firmy dostaly možnost se prezentovat na virtuálním veletrhu, přičemž virtuálního stánku využilo k prezentaci svých výrobků pět českých firem, přičemž další jeden stánek vytvořil společně Velvyslanectví České republiky v Dillí s Ministerstvem obrany ČR a agenturou CzechTrade.

Další aktivitou, která byla pro účastníky mise zajištěna, byla networkingová večeře, během které byly účastníkům předány tištěné katalogy mise, vytištěny speciálně pro účely představení se během schůzek. Kromě tištěného katalogu se firmy prezentovaly i v katalogu virtuálním, a to na webu veletrhu.

Celou řadu otázek v oblasti vojenské spolupráce a spolupráce obranného průmyslu obou zemí diskutoval velvyslanec M. Hovorka s představiteli všech hlavních složek ozbrojených sil, s náčelníkem štábu pozemních vojsk Bipinem Rawatem, náčelníkem štábu vzdušných sil, Rakesh Kumar Singh Bhadauryou a náčelníkem štábu námořnictva, admirálem Karambir Singhem. Dalším důležitým setkáním, na kterém se měly firmy možnost prezentovat, bylo jednání s náčelníkem generálního štábu, gen. Manoj Mukund Naravanem.

Důležité schůzky byly zajištěny rovněž s náměstkem ministra obrany Indie Ajay Kumarem a také náměstkem sekce vyzbrojování Ministerstva obrany Indie, p. Raj Kumarem. Delegace byla přijata náměstkem ministra pro zbrojní výzkum a zároveň předsedou představenstva Vojenského výzkumného ústavu DRDO (Defence Research and Development Organisation), p. Satheesh Reddym. Zde byl indickou stranou prezentován návrh dalšího postupu spolupráce a vytyčen follow-up, který Velvyslanectví České republiky v Dillí ve spolupráci s dotčenými subjekty na české straně připraví.

Z hlediska firemní spolupráce byla důležitá schůzka na státním podniku BEML (dříve Bharat Earth Movers Limited), která spolupracuje s českou firmou Tatra Trucks a.s. na dodávkách nákladních automobilů pro indické ozbrojené složky. Další z důležitých schůzek přímo s výrobci, se uskutečnila na Hindustan Aeronautics Limited (HAL), státním a významným indickým výrobcem jak v leteckém průmyslu, tak kosmonautice, a to s prezidentem a generálním ředitelem R Madhavanem.

Přijetí se delegaci dostalo i od Siddharth Mishry na Bharat Dynamics Ltd., významnému výrobci raket, raketových střel a další munice. Delegaci přijal během plánovaného setkání i generální ředitel a předseda představenstva největší státní zbrojařské společnosti Ordnance Factory Board (OFB) p. Hara Mohan.

Za Českou republiku se delegace zúčastnily takové firmy jako Czech Aviation Training Center, Eldis s.r.o., Omnipol, PBS Group, TATRA Trucks a.s. či oborové sdružení firem Asociace obranného a leteckého průmyslu a Moravský letecký klastr. Virtuálně se však zúčastnily i další, např. Aliance pro bezpilotní letecký průmysl a katalogově zase kunovičtí Aircraft Industries. Samostatně, po vlastní ose, se na Aero India 2021 prezentovala společnost Primoco UAV, jejichž velký model dronu krášlil významnou expozici indického gigantu BEML. Česká stopa tak byla na veletrhu jedna z největších, a to v závěsu po největších gigantech obranně-leteckého průmyslu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Dostál, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme