Česká řešení pro udržitelný rozvoj v Keni a v Tanzanii

Zkušený diplomat ze západní Afriky, velvyslanec Miloslav Machálek navštívil na tři dny Keňu a Tanzanii.

Doprovázeli ho velvyslanec Zastupitelského úřadu ČR v Nairobi Martin Klepetko a obchodní radová Marta Anna Ledgard. Návštěva proběhla jako konzultace s hlavními donory a místními partnery, kteří mohou pro své projekty v regionu zapojit česká řešení pro rozvojovou spolupráci.

Ilustrační fotografie

Velvyslanec Machálek představil příklady úspěšných projektů z Afriky, které by se mohly realizovat i ve východní Africe. Pro účastníky jednání bylo zajímavé vidět konkrétní příklady.

Nejperspektivnějšími pro spolupráci v Keni a v Tanzanii se jeví sektory zemědělství, zdravotnictví, vodohospodářství a odpadního průmyslu. V obou zemích pak proběhla jednání na úrovni hospodářské komory (KNCCI), svazu soukromého průmyslu (KEPSA), European Business Council v obou zemích, EU Delegace, ale také jednání s ministerstvem zahraničí.

Vodohospodářská řešení nabízejí i další evropské státy, především Německo, Nizozemsko a Francie, ale o to více bylo zajímavé prodiskutovat možnosti evropské spolupráce na projektech a českého zapojení do evropských projektů.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Zdravotnická spolupráce je již od podzimní návštěvy náměstka Martina Tlapy v Keni a státního tajemníka v Tanzanii dobře nastartovaná, v Keni navíc brzy opět začne působit program MEDEVAC. Firmy z Asociace výrobců a distributorů zdravotnické techniky se úspěšně podílejí na projektech v Keni. V Nairobi bude potřeba do konce roku vybavit dvě relativně velké nemocnice a po výrobcích českých firem je velká poptávka.

Tanzance kromě výše zmíněných možností nejvíce oslovily možnosti dodávek zemědělské techniky a výměny know-how v zemědělství. V Tanzanii je v cirkulární ekonomice aktivní hlavně dánská rozvojová agentura DANIDA. V zemi ale také převládají problémy se získáním potřebné technické certifikace, což přispívá ke složitosti exportovat místní produkty. Velmi potřebné by bylo přispět k rozvoji učebních, především technických oborů v mnoha oblastech, vysokoškoláků má Tanzanie dost.

V obou zemích je po jednáních na co navazovat. Jak Keňa, tak Tanzanie mají o spolupráci zájem a česká řešení se jim velmi líbila.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa).

• Teritorium: Afrika | Keňa | Tanzanie | Zahraničí

Doporučujeme