Česká rozvojová spolupráce v Zambii získává nový rozměr

Státní tajemník Radek Rubeš zahájil v Zambii ve čtvrtek 25. dubna 2024 společný projekt zahraniční rozvojové spolupráce členských států Evropské unie a Světového potravinového programu, tzv. Green Nexus Program.

Projekt „Sustainable Landscape through Integrated Management“, tzv. SLIM implementuje Česká rozvojová agentura v Zambii od října 2023 do roku 2027.

Státní tajemník Radek Rubeš při slavnostním zahájení programu v Lusace uvedl: „Česko v následujících čtyřech letech pomůže Zambii získat správná data a formulovat politiky, které Zambii pomohou s ochranou biodiverzity a integrovanou správou krajiny, která je zde silně zatížená změnou klimatu, erozí půdy a odlesňováním. Při zpracování takto komplexního projektu považuji za zásadní, že Česko společně s dalšími evropskými státy společnými silami posilují ochranu životního prostředí,“ uvedl státní tajemník Rubeš.

ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Projekt pracuje s rozpočtem 7 milionů EUR (6 milionů EUR z prostředků Evropské unie, 1 milion EUR z prostředků ČR) a očekává se, že dojde k širokému uplatnění českých technologických řešení a expertízy v oblasti družicového mapování krajiny, budování kapacit zambijských veřejných institucí a škol a lesnictví.

Během pracovní návštěvy v Zambii státní tajemník Radek Rubeš jednal se stálou tajemnicí Ministerstva zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce Zambie paní Etambuyu Gundersen. Při jednání státní tajemník vyzdvihl dynamicky se rozvíjející česko-zambijskou bilaterální relaci a poukázal na nedávnou návštěvu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila s podnikatelskou delegací, která vyvrcholila podpisem dvou důležitých memorand o porozumění k rozvojové spolupráci a programu MEDEVAC. 

V této souvislosti zambijská strana opětovně ocenila Česko za dlouhodobou spolupráci, která narůstá nejen díky společným evropským projektům. V souvislosti s katastrofickým suchem, které Zambii postihuje, stálá tajemnice také poděkovala za okamžitou humanitární pomoc ve výši 5 milionů korun a vyjádřila zájem o česká řešení v oblasti zadržování vody v krajině a obnovitelné zdroje energie.

V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině státní tajemník ocenil postoj, který Zambie opakovaně zaujala na půdě Valného shromáždění OSN. „Zambie vnímá tento konflikt jako zjevné porušení Charty OSN. Usilujeme o mír a stabilitu, bez nichž se nemůže rozvíjet ekonomika,“ řekla stálá tajemnice Gundersen.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lusace (Zambie).

• Teritorium: Afrika | Zahraničí | Zambie

Doporučujeme