Česká společnost Draslovka dokončila převzetí amerického konkurenta

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupil v červenci letošního roku divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company. Akvizice se stala první významnou investicí této společnosti v USA.

Podle informace z 1. prosince letošního roku byla tato transakce v hodnotě 521 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 12 miliard korun, dokončena. Společnost Draslovka se tak stala největším světovým výrobcem pevného kyanidu sodného a lídrem ve výrobě, technologickém vývoji a distribuci speciálních chemických produktů na bázi kyanovodíku (HCN).

Ilustrační fotografie

„Jsme rádi, že můžeme oznámit dokončení této akvizice a oficiálně přivítat naše nové americké zaměstnance v Draslovce,“ uvedl šéf společnosti Pavel Brůžek. „Prodej Mining Solutions podporuje naše zaměření na udržitelný růst našich tří hlavních podniků a zároveň posiluje naši schopnost zajistit dlouhodobou tvorbu hodnoty pro naše akcionáře,“ řekl k transakci Mark Newman, CEO holdingové společnosti Chemours.

Divize Mining Solutions provozuje v Memphisu ve státě Tennessee největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě a působí na trzích v USA, Mexiku, Kanadě a Jižní Americe. Draslovka chce využít svých technologických schopností a výrobních zkušeností ke zvýšení efektivity aktiv v rozšířeném portfoliu.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Jejími vlastníky jsou čtyři české rodiny. Draslovka má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a chemií HCN a specializuje se na výrobu plně syntetického a vysoce čištěného kapalného HCN. Tato chemikálie pak prochází dalším zpracováním pro použití v různých navazujících produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Společnost Draslovka usiluje o to, aby se stala předním světovým hráčem ve výrobě kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích. Skupina ročně vyrobí a prodá přes 30 tis. tun látek na bázi kyanidů a zhruba 44 tis. tun dalších chemikálií. Produkty kyanidové chemie zajišťují zhruba tři čtvrtiny ročního obratu Draslovky. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 mld. Kč).

Kyanidy jsou látky složené z uhlíku a dusíku (CN), které se v přírodě hojně vyskytují. Látky na bázi CN mají široké využití v hornictví, zemědělství, automobilovém průmyslu, při galvanickém pokovování a povrchové úpravě. Uplatní se také jako farmaceutické meziprodukty, které se používají při výrobě mnoha výrobků denní potřeby. Kyanid sodný je důležitou součástí lázní pro galvanické pokovování (například zinkování, stříbření a podobně). Používá se také k získávání čistých kovů z rud (zlato, stříbro a podobně).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké). Autor: Jiří Janíček.

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Chemický průmysl

Doporučujeme