Elektrárnu převzala investiční společnost Professio Energia vlastněná penzijními fondy. Ta primárně poskytuje environmentální a ekologické služby i pro oblast hlavního města Záhřebu.
Chorvatsko se v posledních letech stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie. Výrazným trendem je rozvoj solárních a větrných elektráren podporovaný jak chorvatskou vládou, tak evropskými fondy. V Chorvatsku a okolním regionu skupina Woodburn Capital Partners připravuje další projekty obnovitelných zdrojů energie s celkovým výkonem přesahujícím 500 MW.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Obě společnosti oznámily podepsání dohody o prodeji 100% podílu ve firmě Power Solar, která vlastní projekt solární elektrárny v obchodní zóně Velim – Stankovci v Zadarské župě. Její výstavbu Woodburn Invest zahájil v roce 2023 a do provozu bude uvedena do provozu v roce 2025. Převzetí se týká i solární elektrárny o výkonu 10 MW v Brdovci u Záhřebu.
Solární elektrárna Stankovci bude mít instalovaný výkon 3,7 MW a ročně vyrobí 5 231 MWh elektřiny. Proces převzetí bude dokončen po výstavbě a uvedení elektrárny do komerčního provozu začátkem roku 2025. Woodburn bude pokračovat v další spolupráci na rozvoji projektů obnovitelných zdrojů energie v dalších místech Chorvatska, i v regionu západního Balkánu. Zaměří se na projekty, které zajišťují stabilní výrobu energie a přispívají ke globálním cílům snížení emisí skleníkových plynů.
Vhodné podmínky pro obnovitelné zdroje
Chorvatsko se stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie, především díky svým příznivým geografickým a přírodním podmínkám a růstu potřeby diverzifikovat energetické zdroje. Výrazným trendem je rozvoj právě solárních a větrných elektráren, podporovaný jak vládními pobídkami, tak evropskými fondy.
Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě se v roce 2023 zvýšil natolik, že Chorvatsko bylo v prosinci loňského roku čtyři dny zcela zásobeno zelenou energií. V květnu 2024 produkce elektřiny z větrných a solárních elektráren poprvé překonala produkci z fosilních paliv. Investiční prostředí v zemi je stabilní, významnými investory jsou mnohé penzijní fondy, které spravují miliardy eur a v obnovitelných zdrojích energie vidí bezpečnou a dlouhodobě výnosnou investici. Celkový potenciál geotermální energie v Chorvatsku dosahuje 6,8 GW.
Elektřina ze solárních elektráren v zemích EU představuje 5 % celkově vyrobené elektřiny, v Chorvatsku je to nyní jen 0,4 %. Celkový výkon elektráren v Chorvatsku podle údajů z konce roku 2022 dosahoval 4 946,8 MW, z toho 2 203,4 MW připadalo na vodní elektrárny, 1 534,6 MW na geotermální, 986,9 MW na větrné, 222 MW na solární zdroje a 348 MW na jadernou elektrárnu ze slovinského Krška, kterou Chorvatsko vlastní společně se Slovinskem.
Systém tržních prémií
Chorvatsko podporuje vývoj projektů obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím systému tržních prémií, které fungují na principu smluv o rozdílu CFD (Contracts for Difference, jde o finanční nástroj, používaný k podpoře právě těchto zdrojů energie). Tato podpora je řízena chorvatským operátorem trhu s elektřinou HROTE, který každoročně vypisuje veřejné soutěže pro projekty solárních, větrných a vodních elektráren o výkonu nad 1 MW.
Projekty, které uspějí ve výběrovém řízení, získávají podporu ve formě rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a referenční hodnotou stanovenou HROTE. V roce 2024 byla vypsána výzva na projekty s celkovou kapacitou přes 600 MW a alokovanými prostředky ve výši 257,2 mil. eur.
Investice do obnovitelných zdrojů energie v Chorvatsku mají perspektivu a velký růstový potenciál, a to jak díky vysoké poptávce po čisté energii, tak díky stabilním státním a evropským podporám. Systém tržních prémií prostřednictvím kontraktů CFD a podpůrné legislativní rámce představují atraktivní příležitosti pro domácí i zahraniční investory. Všechny tyto faktory vytvářejí v Chorvatsku stabilní podmínky pro dlouhodobé a výnosné investice do projektů obnovitelných zdrojů energie.