Česká společnost řídí nabíjení elektromobilů ve švédském Göteborgu

Platforma českého Unicornu pokračuje ve svých úspěšných aktivitách ve Švédsku. Prostřednictvím své platformy ChargeUp ovládá řízení nabíjení elektrických vozidel ve švédském Göteborgu.

V roce 2022 by 60 % osobních automobilů prodaných ve Švédsku mělo být dobíjecími automobily. Současně s výrazným růstem počtu dobíjecích vozidel je zároveň třeba zvyšovat tempo rozšiřování dobíjecí infrastruktury. Unicorn a případně další české firmy by se mohly do tohoto procesu ještě více zapojit. Unicorn by rád své řešení nabídl i pro další švédská města.

Ilustrační fotografie

Od září minulého roku ve švédském Göteborgu slouží pro řízení nabíjení elektromobilů platforma od české společnosti Unicorn, která dodala své cloudové řešení ChargeUp společnosti Göteborg Energi. Díky platformě ChargeUp od Unicornu Göteborg Energi získal řešení pro kontrolu a řízení veřejné nabíjecí sítě, ale i dalších nabíjecích stanic ve městě.

Cloudová platforma ChargeUp je otevřeným systémem s možností připojit další dobíjecí body, jejíž pomocí lze ovládat nejen infastrukturu, ale též platby zákazníkům, které lze dále distribuovat vlastníkům stanic. Komplexní softwarová služba umožnila připojení cca 1 500 veřejných i soukromých nabíjecích stanic pro elektromobily, které se ve městě nachází. 

Češi vybaví města budoucnosti chytrými stromy nebo multifunkčními lavičkami

Úspěch Unicornu je velmi cenný, protože Göteborg je považován za centrum elektrifikace ve Švédsku, kde se spojují aktivity průmyslu, výzkumu, vývoje a testování řešení pro udržitelnou dopravu nové generace. Unicorn tím potvrdil roli jednoho z hlavních hráčů v oblasti infrastruktury pro e-mobilitu v Evropě.

„Chytré a efektivní nabíjení elektrických aut je základním předpokladem pro masivní rozvoj elektromobility. Díky naší flexibilitě a zkušenostem s elektromobilitou bychom naše řešení rádi nabídli i pro další švédská města,“ říká Jan Konrád, Chief Commercial Officer ve společnosti Unicorn Systems. Společnost Unicorn ve Švédsku dlouhodobě úspěšně působí také jako dodavatel IT řešení pro energetiku. 

Švédsko mezi evropskými lídry

Švédsko má jeden z nejvyšších podílů dobíjecích vozů mezi zeměmi EU. V roce 2021 představovaly dobíjecí vozy 45 % registrací nových aut, celkem 135 302 dobíjecích vozů. V roce 2022 podle prognózy Asociace švédského automobilového průmyslu podíl nově prodaných dobíjecích aut na švédském trhu dosáhne 60 %.

Trendem je, že se elektromobily v nových prodejích přibližují plug-in hybridům a očekává se, že v roce 2022 elektromobily v počtu prodaných vozů plug-in hybridy v prodejích definitivně předběhnou. V návaznosti na výrazný růst prodejů dobíjecích vozidel je třeba zároveň razantně zvyšovat tempo budování dobíjecí infrastruktury.

Koncem roku 2021 bylo ve Švédsku podle statistik organizace Powercircle něco přes 14 000 nabíjecích míst. Navzdory skutečnosti, že rozšiřování nabíjecích stanic ve Švédsku pokračuje, generální ředitel Asociace švédského automobilového průmyslu Mattias Bergman apeluje, že je třeba tempo budování nové nabíjecí infrastruktury zvýšit.

Ilustrační fotografie

Podle Bergmana mají nyní ve Švédsku v zásadě všechny značky v nabídce dobíjecí vozy ve všech karosářských modelech a cenových hladinách. Pokud se současně s modelovými řadami dobíjecích vozů bude rozšiřovat nabíjecí infrastruktura, odstraní se tím překážky, kvůli kterým mnozí potenciální kupující elektromobilů dosud váhají.

Švédská vláda se snaží finančně podporovat rozvoj nabíjecích stanic v řídce osídlených oblastech, důležité ale také je, aby se zefektivnilo udělování licencí na komunální úrovni a spolupráce s energetickými společnostmi. Tím se urychlí proces k získání povolení k výstavbě nových dobíjecích stanic.

České firmy, které mají zájem představit své výrobky a služby na švédském trhu v oblasti elektromobility, se mohou obrátit na Velvyslanectví České republiky ve Stockholmu, které ve spolupráci s agenturou CzechTrade připravuje v první polovině roku 2022 cíleně zaměřený projekt na podporu ekonomické diplomacie. Další možností je účast na specializovaných výstavách zaměřených na elektromobilu jako například eCarExpo, které proběhne ve dnech 29. dubna až 1. května 2022 ve Stockholmu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Stockholmu (Švédsko). Autor: Martin Bašta, zástupce velvyslance a ekonomický diplomat.

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Energetika

Doporučujeme