Česká společnost uspěla v Kuvajtu s elektrotechnickými zařízeními

Kuvajtský podnikatel, pan Mohammed Farhan, zpozoroval mezeru na kuvajtském trhu v oblasti elektroniky a zařízení pro Internet věcí (IoT). Zaměřil se na firmy, které nabízejí automatizaci, inovativní a smart bezdrátová řešení.

Vytipoval českou společnost ELKO EP, jednoho z předních světových výrobců elektronických zařízení pro domovní, office a průmyslovou automatizaci. Navštívil generálního ředitele a zakladatele ELKO EP, pana Jiřího Konečného, v České republice a začala oboustranně výhodná spolupráce.

Ilustrační fotografie

Pandemie rozvoj česko-kuvajtského byznysu zpomalila. Vše se naplno rozjelo v lednu 2023, kdy se společnost ELKO aktivně zapojila do konference a Expa Gulf Green Cities and Buildings. Ve spolupráci s obchodně-ekonomickým úsekem Velvyslanectví ČR v Kuvajtu byla připravena prezentace včetně videospotu „City For The Future“, který u odborného publika vzbudil velký zájem. Videospot na konferenci marketingově vydařeně představil vizi smart city, přičemž za jednotlivými chytrými technologiemi vždy stála konkrétní česká firma.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Tato prezentace umocnila zájem o společnost ELKO EP a její vystavované produkty, ale i o Českou republiku, což otevřelo cestu k propagaci komplementárních českých inovativních řešení v oblasti smart cities. Návštěvníci měli vůbec poprvé možnost vidět a obdivovat chytrý sloup veřejného osvětlení, vyrobený v česko-kuvajtské spolupráci. Těžká kostra sloupu pochází z místních oceláren, což nabízí značnou konkurenční výhodu a zároveň snižuje uhlíkovou stopu spojenou se vzdálenou přepravou. ELKO EP dodává chytré technologie, včetně nabíjení pro elektromobilitu. Ohlas Expa a konference byl silným impulsem založit pobočku s obchodním názvem ELKO EP Kuvajt.

V první polovině roku se ELKO EP účastnilo mnoha dalších akcí a výstav v Kuvajtu, a tým společnosti propagoval české inovativní výrobky na vlastním stánku. Ekonomická diplomatka, Tereza Valášková, se aktivně zapojila i do těchto propagačních akcí. Návštěvníkům stánku prezentovala informace o České republice, a jakou má expertízu v inovativních technologiích, které se v poslední době dynamicky rozvíjí. Tyto akce přinesly první ovoce, projekty nejen v luxusních kuvajtských vilách, ale i například pro Kuwait Society of Engineers, hotel Mövenpick, obchodní centrum The Avenues a další.

Ředitel kuvajtské pobočky ELKO EP má tak plné ruce práce. K vývoji obchodu poznamenává, že vidí prudký nárůst projektových aktivit, což se samozřejmě pozitivně odrazí v tržbách. Uvádí: „Myslím si, že letošní rok bude pro naši pobočku v Kuvajtu velmi dobrý. Česká republika je v Kuvajtu a v regionu GCC poměrně známá země, Kuvajťané oceňují styl, kvalitu a spolehlivost českých výrobků jako evropské značky s výhodnou cenou za výrobky s vysokou přidanou hodnotou.“

Ilustrační fotografie

Pan Mohammed Farhan jako recept k proniknutí na kuvajtský trh doporučuje: „K úspěchu na kuvajtském trhu je potřeba kromě kvalitního, cenově dostupného produktu, rovněž průběžná kontrola kvality, servis a technická podpora, invence a inovativnost řešení, profesionální marketing, správné načasování a samozřejmě důsledný management.“

V Kuvajtu se dynamicky rozvíjí obří stavební rezidenční i komerční projekty a vznikají nová města, přičemž nově je kladen důraz na energetické úspory a jejich udržitelnost. Každý významný developer aspiruje na to, aby jeho projekt vynikl unikátností a přinesl nová technická a designová řešení. V poslední době hraje stále více klíčovou roli výběr technologií s aspektem na udržitelnost. Majitelé honosných staveb se rádi pochlubí nejen architektonickým, ale i oceněním v rámci certifikace udržitelnosti dle uznávaných standardů LEED či GSAS.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuvajtu (Kuvajt). Autorka: Tereza Valášková, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Kuvajt | Zahraničí

Doporučujeme