Česká startupová scéna zaujala turecké partnery

Během projektu ekonomické diplomacie zaměřeného na česko-tureckou spolupráci v oblasti umělé inteligence, turecké partnery nejvíce zaujala odbornost a schopnosti našich startupů.

Perfektní akademické zázemí a propojenost našich univerzit se soukromým sektorem v oblasti AI zase motivuje turecké výzkumné instituce ke spolupráci v oblasti R&D.

Ilustrační fotografie

Turecká prezidentská kancelář pro digitalizaci je nejen zastřešující organizací pro všechny digitalizační projekty v oblasti státní správy, ale také „policy makerem“ v oblasti AI. Jako taková se podílela na přípravě národní AI strategie, v rámci které má mimo jiné také na starost „cyber security“ či podporu R&D projektů v zemi.

Viceprezident této organizace, Yavuz Emir Beyribey, byl vedoucím turecké delegace, která v rámci PROPEDu financovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu navštívila ČR ve dnech 19. až 22. září tohoto roku. Cílem bylo navázat partnerství s místními orgány i prozkoumat potenciál společných projektů v oblasti R&D v rámci akademické sféry. Kvůli tomuto se k delegaci přidal také Sadullah Uzun, viceprezident turecké státní organizace TUBITAK-BILGEM sídlící v Gebze.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

V rámci návštěvy ČVUT turečtí partneři ocenili zejména univerzitní projekty v oblasti robotiky či autonomního řízení, ve kterých projevili zájem o další spolupráci. Zvláště výzkum na poli autonomního řízení je pro Turecko zajímavý z důvodu vývoje projektu národního elektroautomobilu TOGG. Právě tento automobil by se měl dočkat slavnostního otevření továrny na konci října tohoto roku a princip autonomního řízení je v TR mohutně testován, to i za asistence TUBITAK-BILGEM.

Turecká startupová scéna se může pochlubit z českého pohledu obří akcí – pravidelně konaným týdnem umělé inteligence, který je organizován nevládní organizací TR AI. Projektová manažerka této organizace, Betul Kubra Ekinci, se také zúčastnila diskutovaného tripu, na kterém měla možnost se seznámit se svými protějšky z prg.ai a brno.ai. Zde je třeba upozornit, že TR AI Week, konající se od 24. října tohoto roku, je také součástí našeho PROPEDu – ČR bude mít na akci svoji „digital booth“ v rámci které budou mít naše společnosti možnost prezentovat svá řešení pro turecký trh.

Akce, které se minulý rok zúčastnilo na 50.000 lidí, je ideální příležitostí se na více než 85 milionovém trhu prezentovat. Z proběhlých kontaktů s tureckými partnery je patrný zvýšený zájem o softwarová řešení spojená se cyber security, data analytics, AI v oblasti zdravotnictví či aplikací pro každodenní potřebu. V případě zájmu mohou na této důležité akci čeští partneři vystoupit i s odbornou přednáškou či vlastním seminářem, TR AI se postará o sezvání relevantního publika, to vše v rámci PROPEDu.

Velvyslanectví v Ankaře je připraveno nadále asistovat všem českým zájemcům o turecký trh na poli AI. Propojení s TR AI je zárukou opravdového dosahu na místní komplikovaný trh, v případě o účast na TR AI, napomůže se zajištěním účasti. V případě zájmu ho kontaktujte na e-mailové adrese commerce_ankara@mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ankaře (Turecko). Autor: Pavel Daněk, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme