Česká účast na zbrojním veletrhu Defense & Security v Thajsku zaujala stánkem v podobě bunkru

Již 12. ročník mezinárodního obranného a bezpečnostního veletrhu Defense & Security se konal ve dnech 10. až 13. listopadu 2025 v thajském hlavním městě Bangkoku.

Česká expozice byla tentokrát kreativně pojata jako jeden velký bunkr, kde se odehrávala celá řada obchodních jednání. Unikátní prezentace českých firem tak dala před světovou konkurencí šanci zaujmout na první pohled.

Ilustrační fotografie

Veletrh proběhl pod patronátem místního Ministerstva obrany a jejího nejvyššího představitele, generála Nattaphona Narkphanita, s již tradičním podtitulem „Tri-Service Asian Defense and Internal Security Exhibition, Conference, and Networking Event“ – pokrývající oblasti země, moře a vzduchu.

ExportMag.cz: Výrobce měřicích přístrojů uspěl v Indii

Veletrhu se zúčastnilo 617 vystavovatelů z 38 zemí celého světa a 280 oficiálních delegací z 27 zemí. To vše na celkové ploše 33 000 m2 při celkovém počtu téměř 28 000 odborných návštěvníků. Objevilo se zde také 25 národních pavilonů, z nichž právě jeden byl ten český. Za společné podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva obrany ČR se v rámci oficiální účasti České republiky na společném stánku představilo celkem 11 firem.

Fotografie z veletrhu v Thajsku
Účast českých firem na thajském obranném veletrhu | Foto: MPO ČR

Zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu také českou národní expozici oficiálně otevřel, a to spolu s Pavlem Pitlem, velvyslancem České republiky v Bangkoku a Janem Špilerem, zástupcem ředitele Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS). Slavnostního aktu se dále zúčastnili: brigádní generál Martin Bulka, vedoucí úřadu přidělence obrany pro Indii, Indonésii a Thajsko, Viktor Michalík, zástupce velvyslance České republiky v Bangkoku, Václav Hejtmánek, vedoucí ekonomického úseku Velvyslanectví České republiky v Bangkoku, Michal Hromádka, projektový manažer agentury AMOS, zástupci vystavujících firem, vážení obchodní partneři a hosté.

„Ze strany Mesitu převládá spokojenost. Organizace veletrhu byla velmi dobře zvládnuta. Jen na drobný detail, kdy nefungoval portál pro sjednávání schůzek mezi vystavovateli. Spokojeni jsme byli zejména s realizátorem českého stánku, kdy bylo vše velmi dobře zorganizováno a dodáno dle předchozí domluvy,“ zhodnotil účast Martin Šimíček z firmy Mesit asd, s.r.o. „Perfektně fungoval i servis během celého veletrhu. Povedený a originální byl také design českého pavilonu, který se podařilo úspěšně převést do fyzické podoby. Oceňujeme také účast a podporu ze strany ambasády a MPO. Přínos veletrhu pro další obchodní aktivity vidíme mírně optimisticky. Všechny čtyři dny byly velmi rušné. Kromě domluvených schůzek se stávajícími partnery se nám také podařilo získat několik nových kontaktů jak v rámci Thajska, tak z ostatních zemí v regionu. Účast na veletrhu jednoznačně stála za to a jsme si téměř jisti, že se zúčastníme i dalšího ročníku.

Fotografie z jednání na veletrhu
V rámci veletrhu probíhala také jednání | Foto: MPO ČR

„Veletrh hodnotím pozitivně. Jednali jsme zde s významnými partnery z celého světa. Máme v Thajsku již i místního zákazníka, kterému dodáváme motory, a proto pro nás bylo důležité být na veletrhu přítomni a být vidět. Český stánek byl reprezentativní a personál byl ochotný pomoci. O vše bylo skvěle postaráno a hotel se nacházel v bezprostřední blízkosti výstaviště. Na veletrhu jsme navíc projednali nové zajímavé projekty, například s novými indonéskými firmami, kde vidíme zajímavý potenciál jak pro naše proudové motory, tak pro APU jednotky,“ řekl Vilém Juráň z firmy PBS GROUP, a.s.

„Muničního veletrhu se naše společnost zúčastnila poprvé a zcela předčila naše očekávání. Organizace celé akce byla na velmi vysoké úrovni, vše probíhalo profesionálně, v přátelské atmosféře. Mimořádně zajímavý byl i koncept našeho stánku ve formě bunkru, který přitahoval pozornost návštěvníků. Věřím, že i to byl jeden z důvodů vysoké zájmu o naši firmu. Navázali jsme nové kontakty, měli možnost skvělého networkingu. Naše účast na veletrhu byla rovněž cennou příležitostí k získání přehledu o aktuální situaci na muničním trhu nejen v Asii. Velký dík našim organizátorům,“ řekla Šárka Jones z Mencl Advanced Systems s.r.o.

Letos se v rámci české oficiální účasti na veletrhu Defence & Security 2025 představily na thajském trhu tyto společnosti: AVEC CHEM s.r.o., BR Industrial textile a.s., ERA a.s., EVPÚ Defence a.s., Foundry Association (zastoupená firmou Mencl Advanced Systems s.r.o.), Goldiearms s.r.o., Gumárny Zubří, a.s., Mesit asd, s.r.o., PBS GROUP, a.s., STV GROUP a.s. a ŽĎAS, a.s.

• Teritorium: Asie | Thajsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme