Česká válcovna pro francouzský jaderný průmysl

Dne 25. 11. 2019 se velvyslanec Petr Drulák zúčastnil slavnostního otevření nové válcovny v závodě firmy Framatome v Rugles, pro kterou strojní zařízení dodala firma TS Plzeň v hodnotě přes 280 mil. Kč. Válcovna bude dodávat pásky a plechy ze zirkonia pro montáž palivových článků jaderných reaktorů. Jedná se tak o velkou a významnou dodávku dokumentující výrobní možnosti českého strojírenství pro strategické odvětví.Rugles leží cca 130 km západně od Paříže a Framatome (v letech 2006–2017 Areva) je nyní ve státní energetické skupině EDF (Electricité de France), která projevuje zájem o stavbu nových jaderných reaktorů i v ČR.

Dva kontrakty na dodávku válcovny z TS Plzeň byly uzavřeny v letech 2017 a 2018. Jako subdodavatelé k této dodávce významněji přispěly také Elektroteplo Kolín (ohřevové pece), PT Solutions Worldwide Praha (elektroinstalace a automatizace výrobní linky), BKB Metal Ostrava (chladicí tunel a manipulátory), Atega Plzeň (frézovací stroj) a rovněž francouzská společnost Sapelem (přísavkový manipulátor). V roce 2019 byla firma TS Plzeň v rámci reorganizace zrušena a její aktivity převedeny do společnosti ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou, která také instalaci strojního zařízení dokončila.

Nová válcovna Framatome v Rugles patří k nejvýznamnějším českým průmyslovým dodávkám do Francie v posledních letech. České firmy tím prokázaly schopnost podílet se na průmyslové spolupráci ve strategickém odvětví a tato reference jim může přinést další příležitosti na francouzském trhu. Lobbování za tento projekt na všech úrovních podpořilo v těsné spolupráci s TS Plzeň také Velvyslanectví ČR v Paříži.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie). Autor: Václav Žilka, ekonomický rada.

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí

Doporučujeme