Česká vína a destiláty získaly chilské zlato

Zástupci českých vinařství se historicky poprvé zúčastnili již 26. ročníku mezinárodní soutěže Catad’Or World Wine Awards. Při své premiéře česká zabodovala vína i likérky.

V konkurenci téměř tisíce vín z 16 různých zemí získala česká vína dvě velké zlaté medaile (Gran Oro), osm zlatých medailí (Oro) a zvláštní ocenění za nejlepší růžové víno (rosé). V prvním ročníku soutěže Catad’Or World Spirits Awards získala česká likérka Rudolf Jelínek v konkurenci 120 likérek z 11 zemí světa jednu velkou zlatou medaili a jednu zlatou.

Ilustrační foto

Ocenění za nejlepší růžové víno získala Frankovka Rosé 2020 z vinařství Lacina. Medaile Gran Oro získal Ryzlink vlašský výběr z cibéb 2017 z rodinného vinařství Vican a Ryzlink rýnský VOC 2020 z Vinařství Piálek & Jäger. Medaile de Oro putovaly i do vinařství Baraque, Lacina, rodinného vinařství Jedlička, Vican, Marcinčák Organic Winery, Piálek & Jäger a vinařství Ludwig.

Popularita největší mezinárodní soutěže vín v Latinské Americe Catad’Or World Wine Awards každoročně roste stejně tak, jako počet participujících zemí a účastníků. Třetinu účastníků soutěže, která vznikla před více než čtvrt stoletím především na podporu rozvoje chilského vinařství, nyní tvoří zahraniční účastníci. Kromě vín z České republiky se letos představila rovněž vína např. ze Slovenska, Francie, Brazílie či Peru.

Letošní novinkou byla samostatná soutěž Catad’Or World Spirits Awards, která je určená pro segment likérů a lihovin. V ní zazářily české produkty z Vizovic. Medaili Gran Oro získal destilát z hrušek williamovek Williams Pera a medaili Oro další hruškovice Destilado de Peras Williams. Kuriozitou těchto destilátů je skutečnost, že jsou páleny z chilských williamovek v palírně společnosti Rudolf Jelínek v chilském Quillonu. Aktivity společnosti Rudolf Jelínek představují největší českou investici v agrárním sektoru v Chile.

Vzhledem k významu Chile, jakožto světové velmoci v produkci vína, jsou medaile z mezinárodní soutěže vysoce ceněny a mohou významně pomoci českým vinařům ke vstupu na trhy jak na celém americkém kontinentě, tak i v ostatních částech světa.

Prezentace českých zástupců v obou soutěžích byla umožněna díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR poskytnuté formou marketingového projektu na podporu ekonomické diplomacie a díky logistické podpoře společnosti Rudolf Jelínek.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile).
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí