Česká virtuální realita se představila v Maďarsku

Maďarská Semmelweis University byla v letošním vydání mezinárodního žebříčku vysokých škol The Times Higher Education World University Rankings 2023 vyhodnocena jako 201.–250. nejlepší na světě.

To z ní činilo nejlépe umístěnou maďarskou univerzitu. Na lékařské obory specializující se univerzita, jejíž historie spadá až do poloviny 18. století do vlády Marie Terezie, má nejen význačné postavení v maďarském lékařském vzdělávacím systému, kdy její absolventi tvoří téměř polovinu maďarských doktorů, ale je i největším poskytovatelem zdravotní péče v Maďarsku.

Ilustrační fotografie

Univerzita se zároveň zabývá i vědou, výzkumem a inovacemi, přičemž spolupracuje i se soukromým sektorem, např. v případě projektu vyhodnocování CT snímků hrudníku pomocí neuronových sítí umělé inteligence či projektu vzdálené digitální dermatologické diagnostiky založené opět na technologii umělé inteligence.

Univerzita aktivně spolupracuje se zahraničím, na konci minulého roku např. uzavřela dohodu s Harvard Medical School ohledně společného inovativního certifikačního programu pro lékaře a klinické vědce s názvem „Clinical Science Scholars Program“, který by měl být zahájen v červenci 2023.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

Tento rok slaví univerzita čtyřicet let od zahájení vyučování v mezinárodních jazycích, které umožňuje i studium zahraničních studentů, ti dnes na univerzitě tvoří okolo jedné třetiny všech studujících. V rámci oslav tohoto jubilea uspořádala univerzita mezinárodní konferenci na téma trendy a výzvy v lékařské výuce.

Konference měla i výraznou českou stopu, neboť mezi vystavující firmy byla pozvána i česká inovativní společnost Virtual Lab, aby představila svoje technologie VR ICU a VR CPR, které skrze virtuální realitu pomáhají s tréninkem studentů lékařských oborů a pracovníků lékařských zařízení. Účastníci konference tak měli možnost si vyzkoušet dvě tréninkové platformy ve virtuální realitě. Jednalo se o virtuální provedení kardiopulmonální resuscitace na cvičné figuríně (VR CPR) a zároveň i o virtuální nácvik postupů při ovládání nemocničních přístrojů (VR ICU).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Budapešti (Maďarsko). Autor: Petr Michálek.

• Teritorium: Evropa | Maďarsko | Zahraničí

Doporučujeme