Česká vojenská letiště se dočkají nejmodernějších přistávacích systémů z Koreje

Čtveřici českých vojenských letišť – Čáslav, Náměšť nad Oslavou, Praha Kbely a Pardubice – zanedlouho čeká významná modernizace a vylepšení bezpečnostních standardů.

Bude zde instalován moderní systém přesného přístrojového přiblížení letadel (Instrument Landing System – ILS) od jihokorejské firmy MOPIENS, který nahradí stávající dosluhující zařízení.

Ilustrační fotografie

Vojenská letiště mohou v případě nouze používat v rámci takzvané diverze i odkloněné civilní stroje. Zakázka v hodnotě 158,7 milionů korun je výjimečná hned z několika důvodů. Jednak jde o nejmodernější zařízení, které je o mnoho let před konkurencí, zároveň je ale ve srovnání s ostatními finančně méně nákladné. V oboru přitom panuje velká konkurence a výrobci musí plnit mimořádně přísné požadavky. Navíc se jedná o první instalací tohoto systému od jihokorejské firmy MOPIENS v zemích NATO.

Tendr na dodávku nového přistávacího systému vypsalo Ministerstvo obrany ČR začátkem roku 2020. V soutěži uspěla česká firma LPP, která v oblasti vojenského i civilního letectví působí už od roku 1993, disponuje potřebnými oprávněními a za celou dodávku zaštiťuje.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Na smlouvě, která byla podepsána v červenci 2021, měla významný podíl i česká ambasáda v Soulu v čele s tamním velvyslancem Gustavem Slamečkou. Nedávno českou ambasádu také navštívila skupina zástupců Ministerstva obrany ČR, Armády ČR a firmy LPP, která se přímo na místě seznámila s podmínkami a stavem výroby systému.

Certifikace proběhla bez potíží

Celé jednání bylo velmi dobře připraveno a budoucí uživatel odjížděl maximálně spokojen. „Jedná se o velmi sofistikované, a mimořádně výkonné řešení systému na zvýšení bezpečnosti českých vojenských letišť, navíc cenově velmi atraktivní. Česká armáda získá jedno z nejmodernějších zařízení, které je již v době jeho pořízení připraveno k dalšímu rozšíření technologií a splnění požadavků uživatele. Přestože Korejská republika není členskou zemí EU ani NATO, proběhla certifikace a ověřování systému bez nedostatků, což také svědčí o kvalitě a schopnostech výrobce.“ uvedl spolumajitel společnosti LPP Radim Petráš.

Jako první by se mělo nového přístrojového přistávacího systému série 500 CAT I dočkat letiště v Náměšti nad Oslavou, s instalací se zde počítá do léta. Do konce roku 2022 by měl být instalován v Čáslavi, zbylá dvě letiště by měla přijít na řadu během roku 2023.

Tisková zpráva Velvyslanectví ČR v Soulu

• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl

Doporučujeme