České agrární firmy mají velké šance ve Vietnamu, ale potřebují účinnou propagaci

Zemědělství je pro Vietnam naprosto zásadní oblastí národní ekonomiky – zatímco většinu tamního exportu tvoří průmyslové výrobky nadnárodních firem, ve vývozu společností s vietnamskými majiteli dominují agrární produkty.

Země nabízí zajímavé příležitosti i pro české zemědělské společnosti. Ty disponují řadou konkurenceschopných produktů, které se mohou na vietnamském trhu uplatnit, avšak potřebují účinnou propagaci. Vhodnou příležitostí byl letošní veletrh ILDEX v Ho Či Minově městě.

Ilustrační fotografie

Prestižní zemědělský veletrh ILDEX se koná střídavě v Ho Či Minově Městě a v Jakartě. Letos v srpnu se ho v jihovietnamské metropoli zúčastnily tři české firmy – Bioveta, Schülke CZ a Tekro. Společný český pavilon byl financovaný z projektu ekonomické diplomacie PROPED, který zorganizovalo Velvyslanectví České republiky v Hanoji.

Agrární „zbraň“ proti krizím

Zemědělství je pro Vietnam naprosto zásadní oblastí národní ekonomiky. Až 80 % veškerého exportu generují zahraniční podniky typu Samsung, Intel nebo Adidas a pouze 20 % zbývá na firmy s vietnamskými majiteli, přičemž zde převažují právě agrární produkty (aqua produkty, rýže, káva, čaj, pepř, kešu oříšky, ovoce aj.).

Zemědělství významně pomáhá Vietnamu vyrovnat se s dopady pandemie covidu-19, přispívá k odolnosti vůči komplikacím spojeným s přetrháním globálních dodavatelských řetězců a s hrozbou potravinové krize způsobené dopady válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Tropické klima Vietnamu, úrodná půda, hojné zásoby vody a bohatá biologická pestrost znamenají, že má země rozmanitý komerční zemědělský sektor, který uspokojí domácí i globální požadavky. Rychle rostoucí střední třída a zvyšující se HDP napovídá, že tu je značný prostor pro vyšší kvantitativní i kvalitativní spotřebu. S tím souvisí i potřeba investic do zemědělství a potravinářství.

Technologie jsou většinou z dovozu

Populace Vietnamu čítá téměř 100 milionů obyvatel a sektor zemědělství zažívá v posledních letech nebývalý rozvoj. Vietnam však stále dováží většinu zemědělských a potravinářských technologií a výrobků ze zahraničí. Poměrně malá část agrárních produktů (například ovoce) se ve Vietnamu zpracovává.

Vietnamský zemědělský sektor loni meziročně vzrostl o 2,85 % s celkovými příjmy z exportu ve výši 48,6 miliardy amerických dolarů, oproti 41,2 miliardám dolarů v roce 2020. Podle ministerstva zemědělství a rozvoje venkova se očekává, že toto číslo letos dosáhne více než 50 miliard USD. Ministerstvo zemědělství a venkova má také v plánu zjednodušit stovky administrativních postupů pro podniky a investory.

Českým firmám se mimo jiné rýsují příležitosti právě v oblasti zemědělských technologií. Silná poptávka je po zavlažovací technice, potravinářských linkách na zpracování masa i mléka, konzervárenských a balících strojích, minipivovarech, nápojových linkách nebo technologiích pro ustájení zvířat.

Export zemědělských výrobků z ČR do Vietnamu představuje hlavně komodity jako chmel, pivo, suroviny živočišného původu, slad a hnojiva. Co se týče potenciálu dalších vývozních komodit do Vietnamu, patří sem sušené mléko a mléčné výrobky, ovoce, cukrovinky, masné výrobky včetně konzerv, krmivo či insekticidy.

Vedle výrazné poptávky po krmivech pro hospodářská zvířata roste i poptávka po petfood. Role, kterou domácí mazlíčci hrají ve vietnamské společnosti, se v posledních letech dramaticky mění. Ve městech se otevírají nové obchody s krmivy a chovatelskými potřebami, ale také veterinární kliniky, zatímco popularita psího masa jakožto pochutiny klesá.

Ilustrační fotografie

Veletrh ILDEX

Veletrh ILDEX je nejvýznamnější akcí svého druhu v celém regionu jihovýchodní Asie. Je zaměřen především na živočišnou výrobu, mlékárenství a technologie pro živočišnou výrobu. Česká expozice se na těchto veletrzích již stala tradicí.

České firmy Bioveta, Schülke CZ a Tekro měly letos možnost s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva zemědělství ČR představit své výrobky a technologie v rámci české expozice o ploše 36 m2. Česká expozice byla umístěna na nejvýhodnějším místě, tedy přímo před vchodem do výstavní haly, což vedle vkusné a výrazné výzdoby stánku pomohlo upoutat vyšší počet návštěvníků. Součástí programu českých firem byla také pracovní večeře s vietnamskými obchodními partnery.

Cílem projektu bylo podpořit agrární firmy z České republiky na vietnamském trhu po rozvolnění protipandemických opatření. Poslední ILDEX se před pandemií covidu-19 konal v roce 2019 v Indonésii. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 276 firem z 37 zemí a přilákal takřka 9 000 účastníků. Veletrhu se kromě českých společností zúčastnily také firmy z Jižní Koreje a USA, z evropských zemí pak například z Francie, Nizozemska či Německa.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Hanoji (Vietnam). Autorka: Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme