České firmy chtějí v Kambodži prorazit s kořenovými čističkami, předaly zde pilotní projekt

V kambodžském Siem Reap byla slavnostně předána kořenová čistírna odpadních vod českých firem. Společnosti Dekonta a IPR Aqua, které pilotní projekt realizovaly v rámci Programu B2B České rozvojové agentury, hodlají místa využít k prezentaci této alternativní technologie s cílem jejího komerčního uplatnění. Šanci vidí hlavně u místních hotelů a rezortů.V Kambodži mohou být kořenové čističky zajímavé i pro menší komunity a obce, které se potýkají s nedostatečnou kanalizační infrastrukturou.

Kořenová čistírna odpadních vod Dekonty a IPR Aqua, která byla předána v srpnu 2019 organizaci Krousar Tmey Child Protection Center, je prvotním plánem českého firemního sektoru uchytit se v Kambodži s touto alternativní technologií. Jedná se zároveň o první projekt odpadového hospodářství, který zde vyústil ve výstavbu technologie s českým know-how a s kofinancovanou podporou Programu B2B České rozvojové agentury. Tento nástroj usnadňuje českým firmám jejich vstup na trhy rozvojových zemí.

Dekonta projekt zahájila v roce 2017 studií proveditelnosti, jejímž prostřednictvím zkoumala možnosti uplatnění kořenových čističek v provinciích Sihanoukville a Siem Reap. Na základě zpětné vazby se rozhodla zaměřit na provincii Siem Reap, která je turisticky nejatraktivnějším regionem Kambodže. Na následné výstavbě se podílela IPR Aqua z holdingu Dekonta. Jak věří obě české firmy, je město Siem Reap vhodnou lokalitou, kde nabídnout kořenové čistění odpadních vod místním hotelům a rezortům.

Přestože se v daném případě jedná o malé zařízení schopné pokrýt kapacitu jen několika desítek osob, je projekt zajímavý jako modelová varianta přinášející alternativní výhody čištění odpadních vod. Tato oblast zůstává pro Kambodžu jednou z hlavních výzev ve zlepšování veřejné infrastruktury. Je to pro ni důležité téma i z pohledu udržení si atraktivity v cestovním ruchu, kde v roce 2018 zaznamenala třetí největší tempo růstu turistů v jihovýchodní Asii po Vietnamu a Indonésii.

Ve srovnání s desítkou B2B projektů, které české firmy v posledních letech v Kambodži dokončily nebo realizují, je projekt v Siem Reap výjimečný rovněž tím, že po vypracování studie proveditelnosti plynule překročil do výstavby zařízení. Přesto se realizátor hodlá zaměřit na větší zviditelnění zvolené technologie, což má být obsahem třetí a závěrečné fáze jeho projektu B2B v roce 2020.

Dekontu a IPR Aqua na slavnostní ceremonii podpořil viceguvernér provincie Siem Reap Pin Prakod, který se předání kořenové čistírny odpadních vod zúčastnil s českým velvyslancem v Kambodži Markem Libřickým. Obě české firmy se bezprostředně poté prezentovaly na 8. Kambodžském mezinárodním strojírenském a průmyslovém veletrhu (CIMIF), kde Velvyslanectví ČR v Phnompenhu zorganizovalo český stánek jako součást projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zprávu z předání projektu v Siem Reap přinesl mimo jiné anglicky psaný místní deník Khmer Times.

Informace a fotografie poskytnuty Zastupitelským úřadem České republiky v Phnompenhu (Kambodža). Autor: Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Kambodža | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme