„Zatímco firmy z USA a ostatních zemí Evropské unie se mohou ucházet o zakázky týkající se elektrárny Búšehr, české firmy přicházejí o svou konkurenční výhodu. Tato elektrárna totiž vychází z ruského konceptu a technologií, které znají české společnosti, přicházejí tak o jedinečnou exportní výhodu a příležitost uplatnit unikátní know-how,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Příkladem takové společnosti je ÚJV Řež, která se zabývá mimo jiné zvyšováním jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektráren a její služby využívají na Ukrajině, ve Finsku, v Rusku, Turecku nebo Číně. Projekty zvyšování jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektrárny Búšehr představují velkou příležitost nejen pro ÚJV Řež, ale i další české společnosti.
„V oblasti výroby jaderných technologií a navazujících odvětvích úspěšně podniká celá řada českých firem či institucí aplikovaného výzkumu. Zapojení českých subjektů by přispělo ke zvýšení vývozů s vysokou přidanou hodnotou do tohoto ekonomicky velmi atraktivního teritoria,“ doplnil Dlouhý.
Prezident Hospodářské komory proto oslovil dopisem všechny předsedy poslaneckých klubů a vyzval je k tomu, aby zákon zrušili a podpořili sněmovní tisk 836, obsahující vládní návrh zákona, kterým se zrušuje zákon č. 99/2000 Sb., o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr. Projednání návrhu se v současnosti nachází v prvním čtení probíhající 54. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.