Lídři navázali na společné úspěšné jednání v Addis Abebě na začátku listopadu, během pracovní cesty českého předsedy vlády po subsaharské Africe. Hlavními tématy jednání bylo především posílení hospodářské spolupráce, zejména v oblastech vodního hospodářství, zdravotnictví či těžebního průmyslu, dále obranná spolupráce a rozvoj projektů rozvojové pomoci.
Šlo o první návštěvu předsedy vlády Etiopie v Česku od sametové revoluce, která navázala na úspěšné jednání obou lídrů v Addis Abebě. Český premiér zdůraznil, že tyto intenzivní vztahy ukazují na oboustranný zájem na spolupráci a široký rozsah společných témat.
Aktuální spolupráce České republiky s Etiopií v ekonomické oblasti reálně probíhá v sektorech vodohospodářství, zdravotnictví a v obranném průmyslu. Příkladem dlouhodobé spolupráce jsou čeští hydrologové, kteří jsou v zemi aktivní už od 70. let a nyní svou činnost rozšiřují o nové prostředky a technologie, např. o monitorovací drony.
„Rádi bychom dobré obchodní vztahy rozšířili. Příležitost k užší spolupráci je v oblasti těžby a zpracování železné rudy či ve strojírenství – Etiopie má zájem například o traktory z ČR, pan premiér navštíví firmu Zetor. Obchod mezi ČR a Etiopií má potenciál k výraznému růstu. I proto jsme se dohodli na vzniku česko-etiopské smíšené komise pro hospodářskou spolupráci, která pomůže konkretizovat obchodní projekty,“ uvedl premiér Fiala.
Důležitým tématem jednání byla také bezpečnost a obranná spolupráce. Etiopie je klíčová země pro stabilitu regionu. České podniky se na letecké základně Bishoftu již podílejí na renovaci letounů L-39, leteckém trenažéru či na školení techniků. „Naše spolupráce je vysoce hodnocena a rádi bychom na ni v budoucnu navázali i dodávkami nových strojů L-39 NG nebo civilních L-410. V této souvislosti pan premiér navštívil i Aero Vodochody,“ dodal český předseda vlády.
Afrika má předpoklady stát se regionem budoucnosti a Etiopie je jednou z nejrychleji rostoucích afrických ekonomik s velkým potenciálem v řadě odvětví. České firmy mají zkušenosti a technologie, které by mohly přispět k rozvoji tamní ekonomiky.
„Naším cílem je hledat obchodní příležitosti pro české firmy v zemích, kde dosud tolik nepůsobily, rozšiřovat množství trhů, kam naše firmy vyvážejí a pomáhat jim na těchto trzích otevírat dveře. Chceme našim podnikatelům pomoci zajišťovat nové zakázky, které povedou k inovacím, tvorbě pracovních míst a tím i dobré ekonomické kondici naší země. Etiopie naopak láká do země investory z nejrůznějších oblastí, má zájem o spolupráci a my chceme tuto nabídku využít,“ řekl premiér ČR.
Etiopie je jednou z šesti prioritních zemí české rozvojové spolupráce, která se týká hlavně rozvoje venkova, zdravotnictví, humanitární pomoci či udržitelného využití přírodních zdrojů, hlavně vody. ČR chce v pomoci pokračovat, nyní se připravuje návrh programu rozvojové spolupráce na období 2024–2030.