České firmy na DEFEXPO v Indii podpořil náměstek ministra obrany

Náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný v rámci své návštěvy Indie spolupředsedal šestému zasedání česko-indického výboru pro obrannou spolupráci dne 3. února 2020 v Dillí.

S juniorním náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování Apurvou Chandrou projednal náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný v rámci šestého zasedání Česko-indického společného výboru pro obrannou spolupráci celou řadu otázek v oblasti bezpečnostní politiky, průmyslové spolupráce a spolupráce v oblasti školení vojáků.

Následně měly možnost o průmyslové spolupráci jednat i české firmy, které se zúčastnily setkání českého a indického obranného průmyslu v prostorách Velvyslanectví ČR v Dillí. Tuto možnost využily společnosti TATRA TRUCKS, AERO Vodochody AEROSPACE, ELDIS, OMNIPOL, PBS Group, RETIA, SVOS, THT Ostrava CZ. Na indické straně byla partnerem asociace obranného průmyslu SIDM (Society of Indian Defence Manufacturers), která zajistila účast velkých indických firem: Adani, Reliance, Tata, Bharat Forge a Larsen & Toubro.

Na akce v Dillí pak navázala samotná účast české delegace výše zmiňovaných firem na zbrojním veletrhu DEFEXPO ve dnech 5.–8. února 2020. Zde o tématech vojenské spolupráce a spolupráce obranného průmyslu obou zemí jednala delegace vedená náměstkem za aktivní účasti velvyslance ČR v Indii s hlavními partnery zastupujícími Ministerstvo obrany Indie, jednotlivé ozbrojené složky a indické státní zbrojařské firmy.

Zmiňovaná jednání byla využita k připomenutí spolupráce společnosti TATRA TRUCKS a BEML v oblasti dodávek nákladních automobilů s tím, že byly diskutovány možnosti, jak této spolupráci do budoucna pomoci odstraněním některých administrativních překážek na indické straně.

Současně byli nejvyšší představitelé ministerstva obrany a ozbrojených složek informováni o účasti českých firem v probíhajících tendrech a o jejich nabídkách dodávek pro indickou armádu v oblasti radarů, pasivních sledovacích systémů a motorů do vrtulníků a cvičných cílů. Podrobněji byla prezentována rovněž nabídka modernizace některých prostředků protivzdušné obrany. 

Díky spolupráci s českými firmami PBS Group a RETIA byla společně s agenturou CzechTrade realizována prezentace na českém výstavním stánku. Výstavní stánek vznikl spojením výstavní plochy zmíněných dvou firem a plochy pronajaté Velvyslanectvím ČR v Dillí za podpory Ministerstva obrany ČR v rámci programu PROPED. Vznikla tak důstojná prezentace českého obranného průmysl a základní zázemí pro jednání české delegace s indickými partnery.

Společnost PBS Group v rámci veletrhu dále pod záštitou náměstka ministra obrany a velvyslance ČR v Indii uspořádala společenský podnik pro významné indické firmy a zástupce ministerstva obrany a letectva. Při té příležitosti byl představen i záměr založení dceřiné společnosti PBS India.  

Náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný při své účasti na DEFEXPO India 2020 uvedl: „Během náročného dvoudenního programu jsem realizoval četná jednání s indickými partnery a jsem rád, že jsem během tohoto významného veletrhu mohl podpořit i konkrétní podnikatelské záměry českých zástupců obranného a bezpečnostního průmyslu v Indii. Ocenil jsem také, že se ještě před konáním veletrhu uskutečnilo v Dillí opět, po delší přestávce, zasedání Česko-indického společného výboru pro obrannou spolupráci. Při této příležitosti jsem indickým partnerům zdůraznil, že institucionalizovaný dialog na úrovni ministerstev obrany je pro mě jasným dokladem, že obě strany považují bilaterální spolupráci v této oblasti za velmi důležitou.“

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Touš, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Indie
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme