České firmy navázaly cenné kontakty s norskými partnery

Ve dnech 5. až 7. dubna 2022 navštívila Norsko podnikatelská mise Hospodářské komory ČR, která doprovázela náměstkyni ministra průmyslu a obchodu Martinu Tauberovou při její pracovní návštěvě v Oslo.

V rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) měli zástupci pěti českých firem možnost navázat cenné kontakty s norskými partnery, představit jim svou produkci a prodiskutovat možnosti spolupráce na náročném, ale perspektivním norském trhu.

Ilustrační fotografie

Uspět na norském trhu není jednoduché – Norové tradičně silně upřednostňují domácí či severskou produkci a jejich očekávání ohledně kvality jsou velmi vysoká. Tato severská země nicméně skýtá pro české firmy velmi zajímavý potenciál v celé řadě odvětví. Např. aktivita ve stavebnictví je nebývale vysoká, ať už se jedná o moderní architektonické projekty či ekologické přestavby.

Vzhledem k členitosti norské krajiny a velkým vzdálenostem má obrovský význam i rozvoj dopravní infrastruktury, který si nová norská vláda vytkla jako jednu ze svých priorit. Stejně jako investice do zdravotnictví, jež se v souvislosti s pandemií dostalo do popředí politického zájmu i v Norsku.

Velmi úspěšné působení českých společností Škoda (elektromobily) a Metrostav (významné projekty v oblasti dopravní infrastruktury) v Norsku je přitom důkazem, že se české firmy mohou na norském trhu skvěle etablovat. Úspěch v Norsku navíc bývá zpravidla dlouhodobý – Norové si kvalitní spolupráce cení a necítí potřebu ji měnit.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Velvyslanectví ČR v Oslo proto dlouhodobě považovalo přípravu podnikatelské mise do Norska za svou prioritu. Původně plánovaný termín jejího uskutečnění (březen 2020) zhatila pandemie, a tak bylo možné cestu zrealizovat až v náhradním termínu v letošním dubnu, po zrušení většiny restriktivních opatření na norské i české straně. České velvyslanectví v Oslo na přípravě mise od počátku úzce spolupracovalo s Hospodářskou komorou ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Mise se kromě zástupců Hospodářské komory ČR zúčastnilo pět českých firem, jež reprezentovaly pestrou škálu oborů, které jsou pro spolupráci s Norskem velmi perspektivní. Jednalo se o zástupce společností Metrostav (stavebnictví), Linet (zdravotnictví), Czech Aviation Training Centre (letectví), Ateliér Tsunami (stavebnictví a architektura) a PRK Partners (právní služby).

Po příletu delegace uspořádalo velvyslanectví ve svých prostorách informační brífink velvyslance a obchodního rady pro české účastníky k ekonomickým příležitostem v Norsku, specifikům místního trhu a kultuře obchodních jednání. V hlavní den akce, 6. dubna, proběhla jednání náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martiny Tauberové na norských ministerstvech zahraničí, průmyslu a obchodu, ropy a energetiky.

Norsko je strategickým energetickým partnerem, jehož význam v aktuální situaci roste, a tak mezi diskutovanými tématy nechyběla energetika, ale i např. budoucí role Norska v poválečné obnově Ukrajiny či vzájemná spolupráce v oblasti Norských fondů.

Pro podnikatelskou delegaci uspořádalo velvyslanectví ve svých prostorách česko-norský B2B matchmaking, během nějž měly české firmy možnost navázat cenné kontakty s velmi etablovanými norskými protějšky ze všech oborů zastoupených v delegaci (stavebnictví, letectví, právní služby, zdravotnictví). Mezi norskými účastníky nechyběli například zástupci prestižní architektonické společnosti Snøhetta, aerolinií Flyr či několika předních právních firem. Příležitosti v regionech Bergen a Trondheim pro české subjekty pak představili čeští honorární konzulové.

Akce byla doplněna o exkurzi na stavebním díle společnosti Metrostav, která aktuálně pracuje na projektu přístupového tunelu jedné ze stanic rozšiřující se sítě metra v Oslo. Další tematické exkurze se zaměřily na architekturu a udržitelný urbanismus.

Již nyní, bezprostředně po skončení projektu, lze konstatovat, že akce byla českými i norskými účastníky vnímána jako velmi úspěšná a přínosná, neboť díky ní získali cenné kontakty a partnery pro pokračování v jednáních. Ta budou pokračovat i na úrovni státní správy – delegace obou ministerstev průmyslu a obchodu se domluvily na dalších jednáních se zaměřením na spolupráci v oblasti výzkumu, inovací a dvoustranných obchodních vztahů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslo (Norsko). Autor: Ondřej Fiala, zástupce velvyslance.

• Teritorium: Evropa | Norsko | Zahraničí

Doporučujeme