České firmy (nejen) z oblasti životního prostředí se představily v Thajsku a Laosu

Ve dnech 16. až 23. února 2020 se v rámci doprovodné podnikatelské mise delegace předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Radka Vondráčka a ministra životního prostředí ČR p. Richarda Brabce uskutečnilo představení českých firem se zaměřením hlavně na oblasti životního prostředí a udržitelné energetiky v Thajsku a Laosu.

Skupinu cca 20 českých podnikatelů vedl viceprezident Hospodářské komory ČR p. Bořivoj Minář. Mise byla realizována jako projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v úzké spolupráci Velvyslanectví ČR v thajském Bangkoku a Honorárního konzulátu ČR v laoském Vientiane s Hospodářskou komorou ČR. 

V úzké součinnosti s Thajskou obchodní komorou (Thai Chamber of Commerce/Board of Trade) se dne 19. února 2020 uskutečnil půldenní podnikatelský seminář s prezentací účastnických firem a následnými B2B jednáními s thajskými partnery (business networking/matching). Zároveň bylo mezi oběma komorami uzavřeno memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře.

Čeští podnikatelé se během pobytu v Bangkoku seznámili se stěžejním thajským rozvojovým projektem tzv. Východního ekonomického koridoru (Eastern Economic Corridor, EEC) a o investičním prostředí a pobídkách je obeznámili zástupci thajské investiční agentury Board of Investment (One Start One Stop Investment Center, BoI/OSOS).

V laoském Vientiane se následně dne 21. února 2020 uskutečnilo půldenní business fórum ve spolupráci s místní obchodní a průmyslovou komorou (Lao National Chamber of Commerce and Industry, LNCCI). České firmy opět představily svoje kapacity a řešení a v rámci B2B jednání se setkaly s perspektivními laoskými partnery. Vrcholní zástupci obou komor i zde podepsali MoU o spolupráci.

Během svého pobytu v Laosu navštívili účastníci mise i referenční zvláštní ekonomickou zónu Saysettha (Vientiane Saysettha Development Zone) se vstřícnými podmínkami pro zahraniční investory a také výrobní závod Lao Brewery Company (pivovar Beerlao) s potenciálem navázání na tradiční českou technologickou i expertní stopu v této oblasti. V průběhu cesty se čeští podnikatelé setkali také s řadou laoských absolventů českých a slovenských vysokých škol, kteří jim zprostředkovali jednání a kontakty na významné partnery pro další spolupráci. Na závěr návštěvy se seznámili i s podnikatelským prostředím ve městě Luang Prabang.

Česká podnikatelská delegace se těšila velkému zájmu thajských i laoských partnerů. Firmy nejen vedly řadu jednání o konkrétních příležitostech v obou zemích, ale v obou zemích se podařilo i propojit program mise a delegace předsedy Poslanecké sněmovny, vč. účasti podnikatelů na řadě oficiálních aktivit a jednání. Česká republika tak měla mimořádnou příležitost prezentace svých firem v rámci dynamického regionu JV Asie a doprovodnou misi ocenili i nejvyšší představitelé obou zemí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Aleš Ždimera, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Laos | Thajsko
• Témata: Zahraniční obchod

Doporučujeme