České firmy posílily své postavení ve zdravotnictví v Laosu

Další úspěšná realizace referenčního projektu výstavby nemocnice v jiholaoském Pakse konsorciem českých firem s podporou EGAP zvyšuje šance českých dodavatelů komplexních i dílčích řešení pro klienty v oblasti zdravotnictví v širším regionu jihovýchodní Asie.

Poté, co byl na začátku března t.r. v laoském hlavním městě Vientiane slavnostně předán za účasti členů nejvyššího vedení MZV ČR – státního tajemníka Miloslava Staška a náměstka ministra Martina Tlapy – nový pavilon nemocnice Mittaphab (Přátelství), v pátek 1. 11. 2019 proběhla podobná slavnostní ceremonie v jiholaoském Pakse, centru provincie Champasak. Tentokrát se jednalo o předání projektu rozšíření a modernizace referenční vojenské nemocnice 106.

Předání se na laoské straně zúčastnili zástupci vedení Ministerstva národní obrany Laosu a provinční administrativy v čele s náměstkem ministra gen. Phouvongem Vongphomem a guvernérem provincie Champasak Bounthongem Divixayem. Na české straně pak velvyslanec v Laosu Marek Libřický a generální ředitel VAMED Health Projects CZ Martin Bláha.

Podobně jako v případě nemocnice ve Vientiane společnost VAMED zastřešila konsorcium přibližně dvaceti českých firem, které se na projektu podílely. Jeho financování bylo zajištěno komerčními úvěry od českých a rakouských bank ve výši přes 30 mil. EUR s využitím záruk Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Zástupci Ministerstva národní obrany i provinční administrativy velmi ocenili nejen projekt, kvalitu jeho realizace a spolupráci s českými a rakouskými partnery, ale opakovaně také podporu ze strany českého státu a jeho institucí a jejich přispění k rozvoji Laosu. „Rozšíření nemocnice 106 je velmi důležité pro zlepšení lékařské péče především na jihu Laosu. Jsme velmi vděčni za nedocenitelnou pomoc,“ řekl zástupce laoského ministerstva ve svém vystoupení. Za připomenutí v dané souvislosti stojí i podpora ze strany vedení Senátu Parlamentu ČR a jeho Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Úspěšnost použitého modelu může sloužit jako příklad pro efektivní podporu dalšího sociálně-ekonomického růstu rozvojových zemí, vč. těch spadajících do skupiny nejméně rozvinutých, a to bez přímé vazby na tradiční pojetí rozvojové spolupráce, ale naopak se silným komerčním a exportním rozměrem.

Díky velmi úspěšné a kvalitní realizaci dvou projektů v Laosu získaly české firmy nejen skvělé reference pro další nové projekty, ale zároveň i skvěle zapadající kamínky do mozaiky již dříve zahájených aktivit nejen v samotném Laosu, ale i v okolních zemích, vč. Thajska nebo Kambodže.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Marek Libřický, velvyslanec.

• Teritorium: Asie | Laos | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme