České firmy překonaly těžké časy. Lídři budou oceněni už počtvrté

Projekt Ocenění českých lídrů letos již počtvrté představí největší a nejúspěšnější ryze české firmy. Držitelé ocenění v každém z krajů ČR budou vyhlášeni v listopadu. Odborná porota je vybere z 1516 společností, což je nejvyšší počet firem, který v historii soutěže postoupil mezi semifinalisty.

Firmy byly nominovány odborným garantem projektu, jímž je mezinárodní společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Zbývá už jen necelý měsíc, kdy se mohou podniky do soutěže přihlásit. Uzávěrka přihlášek je 23. září.

Informace o Ocenění českých lídrů včetně registrace

V předešlém ročníku vyhovělo kritériím soutěže 1307 společností, z nichž vzešlo téměř devět desítek finalistů. Více jak 62 procent z nich působilo na tuzemském trhu déle než dvacet let. Nadpoloviční většina z nich byla založena v první polovině 90. let a ve 43 procentech případů se jednalo o rodinné firmy.

Zvyšující se počet semifinalistů naznačuje, že se ryze českým firmám daří v současné době růst. A to je dobrá zpráva pro kraje, ve kterých působí. Tyto podniky drží a zlepšují ekonomickou kondici regionů – především vzhledem k faktu, že se jedná o významné zaměstnavatele.

„Celá soutěž i nominace se letos dostaly kvůli pandemii covid-19 do zcela nového kontextu. Firmy možná nemají takovou chuť „bojovat“ o vítězství v době, kdy hledají nové cesty, nové příležitosti a sledují nastalé změny. Stačilo totiž jen pár týdnů, aby bylo mnohaleté úsilí vážně narušeno. Velmi silně vnímám, že právě v této době je obzvlášť důležité, aby podnikatelé a podnikatelky mohli využít bezpečný prostor, ve kterém si mohou navzájem pomoci, podpořit se, diskutovat a sdílet své zkušenosti,“ říká zakladatelka OCL a Podnikatelské platformy Helas Helena Kohoutová.

Přesun do online prostředí

„Také proto jsme se, i přes omezení, která nám vládní opatření přinesla, nezastavili a dál jsme intenzivně pracovali na rozvoji a fungování všech našich projektů. Jen jsme se více než kdy dříve přesunuli do online prostředí. Díky online talk show a webinářům jsme tak myšlenku Budujeme hrdé Česko šířili i v době, kdy celá země čelila novým výzvám,“ doplňuje Kohoutová. 

Účastí v projektu se firmy podle Kohoutové přidají k platformě tuzemských podniků, které jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli. „Máme vzácnou možnost vytvořit si vlastní společné mikroklima, kde se dobré české firmy vzájemně podrží. Propojí se, najdou nové zdroje, nové kontakty, nové příležitosti, inspiraci a úlevu v pocitu, že nejsou samy,“ dodává zástupkyně Helas.

Téměř všechny společnosti (98 %), které splnily podmínky soutěže, dostaly zelený semafor, který vyjadřuje absenci negativních informací o společnosti v dostupných zdrojích. Podle Pavla Fingera z CRIF Czech Credit Bureau to znamená jediné: účastníci kladou důraz na férové a transparentní podnikání. Řádně a v souladu se zákonem předávají svoje účetní výkazy, což bohužel není v rámci podnikání v ČR běžným chováním. Účastníci soutěže jsou z celé republiky. Jen necelá čtvrtina z nich má sídlo v Praze.

Generálním partnerem 4. ročníku Ocenění českých lídrů je společnost Vodafone. „Uvědomujeme si, že firmy v Česku se po koronavirové době vrátí do změněných podmínek. Mají jedinečnou možnost zaměřit se na využívání digitálních technologií a tím výrazně zvýšit svou šanci na úspěch. Náš obdiv proto mají ti, kteří se rychle přizpůsobují a těmto výzvám čelí. Už počtvrté jsme hrdým generálním partnerem soutěže a jsme připraveni firmy podpořit v jejich podnikání a digitalizaci,“ říká obchodní ředitelka Vodafone pro internet věcí v Česku Viktoria Korabelniková.

Společnosti, které jsou stoprocentně v rukách českých majitelů, dosahují ročního obratu minimálně 200 milionů korun alespoň v jednom hodnoceném roce, zaměstnávají více jak 50 lidí a získali nominaci odborného garanta, se mohou do soutěže registrovat online do 23. září 2020.

Redakčně upravená tisková zpráva Helas

Kritéria soutěže

Do projektu OCL je společnost nominovaná na základě analýzy veřejně dostupných údajů všech společností v České republice zpracovaných odborným garantem, kterým je prestižní mezinárodní společnost, specialista na rating a scoring firem, CRIF – Czech Credit Bureau.

Předpokladem je dostupnost závěrek za rok 2018 a 2019 iRating ve stupních 1 – 11.  Součástí registrace je zodpovězení otázek a poskytnutí ekonomických výsledků posledního známého čtvrtletí. Společnosti dále splňují pravidlo stoprocentního českého vlastnictví a českého občanství majitelů, pravidlo ročního obratu 200 milionů korun a výše bez omezení alespoň v jednom hodnoceném roce, minimálního počtu 50 a více zaměstnanců a v neposlední řadě mají podvojné účetnictví nejméně po dobu 4 let. Vítěz předchozích ročníků se může do soutěže přihlásit nejdříve za následující tři roky.

Portál BusinessInfo.cz je mediálním partnerem soutěže.
• Teritorium: Česká republika