České firmy úspěšně dodávají do Srbska systémy protipovodňové ochrany

Slavnostní prezentace nových protipovodňových systémů ochrany dodaných z České republiky proběhla dne 14. listopadu 2019 na nábřeží řeky Sávy ve městě Sremská Mitrovica v severozápadní části Srbska. Projekt byl kofinancovaný z prostředků Světové banky.Za osobní přítomnosti ministra zemědělství, vodohospodářství a lesnictví  Branislava Nedimoviće, primátora města Vladimira Sanadera, představitelů autonomní oblasti Vojvodina, diplomatů českého velvyslanectví, zástupců médií, tisku a televize, atd. bylo několik stovek účastníků seznámeno s posíleným protipovodňovým zabezpečením centra města, jehož historie sahá až do doby starověkého Říma. Prezentace systému byla spojena s praktickým předvedením rychlého vybudování protipovodňových zábran. Zároveň na velkém vnějším panelu probíhalo promítání videopásma o rozsáhlých povodních, které zasáhly město Sremská Mitrovica v roce 2014.

Dodavatelem sofistikovaného stavebnicového systému bylo konsorcium českých firem JAP Jacina a ZK Termochem, které uspělo v otevřeném výběrovém řízení v silné konkurenci dalších evropských dodavatelů protipovodňového hrazení. Vítězné konsorcium českých firem nabídlo kompletní celohliníkový systém mobilního protipovodňového liniového hrazení v délce téměř 1100 m.

Realizace projektu ve Sremské Mitrovici je již druhou významnou zakázkou českého konsorcia v Srbsku, které získalo pozitivní reference již při projektu protipovodňové ochrany ve městě Čačak.

Nutnost budování protipovodňových opatření v Srbsku je zejména pro města a obce v okolí řeky Dunaje a Sávy mimořádně velká. Pro státní i městskou správu je toto téma jednou z hlavních priorit a řada dalších veřejných zakázek a projektů se v současné době připravuje. České firmy díky úspěšným obchodním případům mají proto velké šance i do budoucna.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bělehradě (Srbsko). Autor: Miroslav Čančík, rada-vyslanec.

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Služby

Doporučujeme