České firmy vybavily jednotku intenzivní péče hlavní zambijské nemocnice

Dodávka nemocničních lůžek, nábytku a dalšího vybavení z produkce českých firem významně posílila kapacity nemocnice v době doposud největšího náporu onemocnění covid-19 v Zambii.

Česká republika dodala do Zambie nové vybavení pro jednotku intenzivní péče největší nemocnice v Zambii, tzv. University Teaching Hospital v hlavním městě Lusace.

Slavnostní předání do užívání se uskutečnilo dne 23. července 2021. Českou republiku na ceremoniálu zastupoval velvyslanec v Zambii Radek Rubeš, zambijskou stranu reprezentoval náměstek ministra zdravotnictví Kennedy Malama (aktuálně pověřený vedením celého ministerstva, neboť mandát ministra skončil podle zambijských zákonů v souvislosti s nadcházejícími volbami) a vedení nemocnice. Dostalo se mu i značné pozornosti ze strany místních médií.

Dodávka zahrnuje dvacet pět multifunkčních nemocničních lůžek určených pro jednotky intenzivní péče, stolky a skříňky z produkce firmy LINET spol. s r.o., čtyři elektrochirurgické přístroje dodané společností Speciální Medicínská Technologie, s.r.o., osm UV desinfikátorů od firmy BLOCK a.s. a zdravotnický nábytek od společnosti PROFIL NÁBYTEK, a.s.

Celková hodnota dodávky činí bezmála deset milionů Kč a je financována prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci programu vlády České republiky na pomoc zemím zasaženým pandemií covid-19.

Zambie je jednou z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR a Česká republika zde již v minulosti podpořila řadu projektů na zlepšení lékařské péče. V reakci na vypuknutí pandemie poskytla Zambii další mimořádnou humanitární pomoc zaměřenou na prevenci šíření koronaviru a zvyšování odolnosti vůči této epidemii.

Zambijští představitelé pomoc ČR vysoce oceňují a o to více, že nemocniční vybavení bylo předáno do užívání právě v době, kdy Zambie čelila dosud největší vlně šíření covidu-19, přičemž kapacity nemocnic byly zcela naplněny a nedostávalo se lůžek pro další závažné případy.

Vedle pomoci zambijskému zdravotnictví se dodávka stala výjimečnou příležitostí pro zúčastněné české společnosti představit v praxi své produkty zambijským zdravotníkům a představitelům Ministerstva zdravotnictví. Ti se tak mohli přesvědčit o tom, že české firmy, sdružené v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, jsou schopni v krátké době zrealizovat komplexní dodávku zařízení a vybavení podle aktuálních potřeb odběratele i ve vzdálených teritoriích a ve špičkové kvalitě.

Uskutečněná dodávka je tak dobrou referencí, která může napomoci českým firmám v dalších projektech na dodávky zdravotnické techniky v Zambii. Zejména společnost Linet, která zaštítila celou aktuální dodávku, je zde již delší dobu aktivní.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se dlouhodobě snaží tyto snahy podporovat. Mimo jiné proběhla již v roce 2019 mise zástupců zambijského ministerstva zdravotnictví a nemocničních zařízení do ČR v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lusace (Zambie). Autor: Václav Kuželka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Afrika | Zahraničí | Zambie
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika

Doporučujeme