České firmy z leteckého průmyslu se na webináři představily Malajsii

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur zajistilo obchodní a investiční webinář pro české firmy zaměřené na vojenský a civilní letecký průmysl, jedno z nejperspektivnějších odvětví pro exportéry v Malajsii.

Na úvod přivítal účastníky virtuálního semináře velvyslanec České republiky v Malajsii, Milan Hupcej, hosty následně oslovila ředitelka Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, Radka Konderlová.

Ilustrační fotografie

Kromě téměř půltuctu českých firem se malajsijským partnerům představil také Moravský letecký klastr – sdružení zastřešující jeden z nejvýznamnějších klastrů leteckého průmyslu v České republice. Akce se konala 18. května 2022.

Letecký průmysl je identifikován malajsijskou vládou jako jeden z prioritních sektorů a je nedílnou součástí strategického plánu Malajsie pro nadcházející pětileté období (2021–2025). Letecký, ale i kosmický průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví v zemi, který se opírá o implementaci tzv. Malaysian Aerospace Industry Blueprint 2015–2030.

Česká řešení z oblasti letectví jsou však často uplatnitelná i v oblasti obranného průmyslu. Příkladem mohou být radary, zabezpečení vzdušného prostoru, trénink pilotů, výroba a dodávky bezpilotních leteckých systémů a dronů, ale třeba i segment cvičných letadel.

Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?

Malajsijským partnerům se tak představily firmy jako Czech Aviation Training Center, F Air, MGM COMPRO, RETIA anebo již zmíněný Moravský letecký klastr.

Pandemie covidu-19 obzvláště těžce zasáhla nejen letecké společnosti, ale i výrobce civilních letadel a další firmy, které tvoří dodavatelský řetězec. V první polovině roku 2020 došlo v Malajsii stejně jako v ostatních zemích k jednomu z nejdramatičtějších propadů, jaké průmysl civilního letectví zažil.

I přes poslední nepříznivý vývoj je Malajsie připravena urychlit rozvoj svého místního dodavatelského řetězce a snaží se o přilákání pokročilejších technologií.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kuala Lumpur (Malajsie). Autor: Milan Dostál, obchodní rada.

• Teritorium: Asie | Malajsie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl

Doporučujeme