Na úvod přivítal účastníky virtuálního semináře velvyslanec České republiky v Malajsii, Milan Hupcej, hosty následně oslovila ředitelka Odboru průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, Radka Konderlová.
Kromě téměř půltuctu českých firem se malajsijským partnerům představil také Moravský letecký klastr – sdružení zastřešující jeden z nejvýznamnějších klastrů leteckého průmyslu v České republice. Akce se konala 18. května 2022.
Letecký průmysl je identifikován malajsijskou vládou jako jeden z prioritních sektorů a je nedílnou součástí strategického plánu Malajsie pro nadcházející pětileté období (2021–2025). Letecký, ale i kosmický průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví v zemi, který se opírá o implementaci tzv. Malaysian Aerospace Industry Blueprint 2015–2030.
Česká řešení z oblasti letectví jsou však často uplatnitelná i v oblasti obranného průmyslu. Příkladem mohou být radary, zabezpečení vzdušného prostoru, trénink pilotů, výroba a dodávky bezpilotních leteckých systémů a dronů, ale třeba i segment cvičných letadel.
Jaké nové typy letounů nabízejí tuzemští výrobci?
Malajsijským partnerům se tak představily firmy jako Czech Aviation Training Center, F Air, MGM COMPRO, RETIA anebo již zmíněný Moravský letecký klastr.
Pandemie covidu-19 obzvláště těžce zasáhla nejen letecké společnosti, ale i výrobce civilních letadel a další firmy, které tvoří dodavatelský řetězec. V první polovině roku 2020 došlo v Malajsii stejně jako v ostatních zemích k jednomu z nejdramatičtějších propadů, jaké průmysl civilního letectví zažil.
I přes poslední nepříznivý vývoj je Malajsie připravena urychlit rozvoj svého místního dodavatelského řetězce a snaží se o přilákání pokročilejších technologií.