České firmy z oboru Aerospace se představily v Japonsku

České firmy a instituce, působící v oboru letectví a vesmírných technologií, se prezentovaly potenciálním japonským partnerům v rámci české expozice na tradičním veletrhu Japan Aerospace 2018 v Tokiu. Český stánek, finančně podpořený MZV v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) byl zorganizován ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Tokiu, České vesmírné aliance a agentury CzechInvest.Japan Aerospace je nejvýznamnějším japonským veletrhem v oblasti letectví a vesmíru, který se koná jednou za dva roky. Na letošním ročníku, který se v Tokiu uskutečnil ve dnech 28. až 30. listopadu 2018, se v rámci české expozice představilo sedm českých firem z oblasti leteckého průmyslu a vesmírných technologií (Aircraft Industries, MGM Compro, 5M, Toseda, Iguassu Software Systems, ESC Aerospace a TTS), dvě oborové asociace (Moravian Aerospace Cluster a Czech Space Alliance) a agentura CzechInvest. České vystavovatele přišel na veletrh podpořit také velvyslanec ČR v Japonsku Tomáš Dub.

Program české delegace v Japonsku byl doplněn o prezentační seminář „Czech Aerospace Seminar“ v prostorách Velvyslanectví ČR, který byl zorganizovám ve spolupráci výše uvedených českých institucí a za aktivní podpory EU-Japan Centre for Industrial Cooperation a na němž přijal velmi aktivní roli také nejvýznamnější japonský astronaut Koichi Wakata, který v současnosti zastává pozici viceprezidenta Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).

Seminář navštívilo více než 80 spokojených hostů. K dalším bodům programu mise patřily také návštěva japonského střediska vesmírného výzkumu JAXA ve městě Tsukuba a jednání u významného japonského leteckého výrobce IHI Corporation.

České letecké firmy mají globální dosah. Téměř v každém větším dopravním letadle lze najít nějakou součást vyrobenou v ČR. V oblasti leteckého a kosmického průmyslu je dnes Česká republika neopominutelným článkem globálních dodavatelských řetězců. Česká republika je také aktivním členem Evropské kosmické agentury a Praha je sídlem vedení Agentury pro Evropský globální navigační systém.

Japonsko je naproti tomu jedním z největších dodavatelů letecké techniky na světě. Letecký průmysl ČR je sice větší, pokud se týká počtu firem, věnujících se výrobě či vývoji, Japonsko však disponuje rozsáhlou T1 dodavatelskou bází. Existují zde tedy velké potenciální možnosti kooperace, subdodávek a též spolupráce na výzkumných a vývojových projektech mezi oběma zeměmi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tokiu (Japonsko). Autor: Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický rada.

Doporučujeme