České firmy ze sektoru stavebnictví a designu se úspěšně prezentovaly v Kolumbii a Panamě

Velvyslanectví ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade podpořily v rámci projektu ekonomické diplomacie účast čtyř českých firem na nejprestižnějším kolumbijském veletrhu stavebnictví a designu Expoconstrucción y Expodiseño.

Konec listopadu patřil v Bogotě sektoru stavebnictví a designu. Na veletrhu Expoconstrucción y Expodiseño měla letos Česká republika národní stánek, na kterém představili své výrobky zástupci čtyř českých firem.

Ilustrační fotografie

Konkrétně se jednalo o jihomoravskou firmu ZEBR, světového lídra v produkci strojů na výrobu stínící techniky; firmu Chuděj, předního českého výrobce kanalizačních vpustí a lineárních žlabů; skupinu EG Europe, zaměřenou na výrobu domovních a bytových armatur, včetně vodovodních baterií a příslušných komponentů; a společnost mmcité, předního světového producenta designového městského mobiliáře.

Český stánek a jednotlivé výrobky zaujaly v průběhu šesti dní veletrhu řadu návštěvníků, především odborníků z oblasti stavebnictví, architektury, bytového designu a rozvoje veřejného prostoru. Právě výstavba nového bydlení a přestavby budov patří k sektorům, které významně přispívají k současnému dynamickému růstu kolumbijské ekonomiky.

V době logistických problémů spojených s dovozem materiálu a zboží z Číny navíc na kolumbijském trhu roste zájem o alternativní dodavatele z jiných částí světa, včetně Evropy.

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Díky podpoře obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví a zahraniční kanceláře CzechTrade se firmám podařilo nejen zvýšit povědomí o kvalitě inovativních a funkčních řešeních české výroby, ale také získat důležité kontakty na kolumbijské distribuční společnosti. Mít spolehlivého distributora je přitom prvním krokem k úspěšnému proniknutí na místní trh ve většině sektorů.

Kromě samotného veletrhu se představitelé českých firem mohli setkat s potenciálními obchodními partnery také na podvečerní networkingové recepci pod záštitou velvyslankyně Kateřiny Lukešové. Shodou okolností byla v jejím průběhu na velvyslanectví dodána lavička darovaná od společnosti mmcité. Návštěvníci akce tak měli možnost si po jejím skončení prohlédnout tuto ukázku českého designu do veřejného prostoru.

Díky společnému úsilím všech pracovníků ambasádního týmu se podařilo dotyčnou lavičku „protáhnout“ během několika dnů skrz všechny administrativní nástrahy chronicky přebyrokratizované kolumbijské celnice. Lavička mmcité tak bude na pevno nainstalována ve veřejném prostoru před budovou velvyslanectví.

Ilustrační fotografie

Představitelé českých firem se následně v rámci delegace vedené velvyslankyní Lukešovou přemístili do Panamy. Tento logisticko-distribuční hub může českým firmám díky své jedinečné poloze a volným obchodním zónám posloužit jako vstupní brána pro průnik a rozšiřování aktivit na širším latinskoamerickém trhu.

Hlavní část programu české delegace v Panamě proběhla v poslední listopadový den. V dopoledních hodinách přivítala účastníky mise v prostorách prezidentského paláce výkonná ředitelka vládní agentury pro podporu investic a exportu PROPANAMA, paní Carmen Gisela Vergara. Následně přiblížili podmínky a výhody, které nabízí zahraničním společnostem místní zóny se zvláštním režimem, nejen představitelé jednotlivých zón, ale také náměstek ministra obchodu a průmyslu Juan Carlos Sosa.

Zástupci českých firem se také blíže seznámili s dynamikou panamského sektoru stavebnictví při pracovním setkání s prezidentem Panamské obchodní komory Josém Ramónem a prezidentem Komory stavebnictví Jorgem Larou. Odpoledne se konal match-makingový obchodní seminář, v průběhu kterého české firmy prezentovaly své výrobky potenciálním panamským zájemcům z oblasti stavebnictví a hotelnictví. Vrcholem návštěvy bylo slavnostní otevření Honorárního konzulátu ČR v Panamě.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie). Autoři: Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Jana Hudcovská, ekonomická specialistka.

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Panama | Zahraničí
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme