Nedávná konference ukázala, že se daří prohlubovat spolupráci zejména v oblastech, jako jsou fotonika, laserová fyzika a inovativní aplikace extrémního světla.
Dobrou inspiraci přineslo setkání ELI ERIC Swiss Partner Day v prostorách inovačního centra Park Innovaare při Paul Scherrer Institutu (PSI) ve švýcarském Villigenu. Šlo o akci platformy, které sdružuje mimo jiné centra vědecké excelence v Dolních Břežanech a maďarské Szegedu.
ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu
Švýcarsko by mohlo využít kapacity ELI jako doplněk ke svým stávajícím infrastrukturám, například synchrotronům či laserům s volnými elektrony. „Unikátní lasery, sekundární zdroje záření i cílové měřící stanice v Dolních Břežanech a Szegedu představují jedinečnou experimentální možnost pro špičkové vědce i inovátory všech národností. Velmi si vážíme podpory diplomacie, ministerstev i švýcarských partnerů a věříme, že tato spolupráce bude dlouhodobá a pro všechny strany přínosná“, říká Naďa Witzanyová z ELI ERIC zodpovědná za vnější vztahy v této organizaci.
Výměna vědců i přístup k technologiím
Ředitelé zařízení ELI ALPS (Gábor Szabó) a ELI Beamlines (Roman Hvězda) představili projekty ALPS Cooperation Project a SWISSELITE, které podporují výměnu vědců a společné experimenty mezi Švýcarskem a střední Evropou. Debatovalo se také o možnostech zapojení švýcarských výzkumných týmů do uživatelského programu ELI, který nabízí přístup k unikátním laserovým experimentům a technologiím na světové úrovni.
Akce, které se zúčastnili také velvyslanec Tomáš Jan Podivínský a ekonomický specialista Zdeněk Eliáš, se konala v rámci švýcarsko-českého a švýcarsko-maďarského kooperativního programu, financovaného z druhého švýcarského příspěvku (2019–2029), který má rozpočet 1,3 miliardy CHF. Program podporuje snižování rozdílů v Evropě a současně posiluje bilaterální vztahy Švýcarska s členskými státy EU. „Česko-švýcarská spolupráce v oblasti fotoniky, laserové fyziky a špičkového výzkumu má dlouhodobý strategický význam. Představuje pevný pilíř moderní vědecké a ekonomické diplomacie,“ zhodnotil akci velvyslanec Tomáš J. Podivínský.
Setkání symbolicky navázalo na Czech-Swiss Innovation Day 2020, kdy švýcarská delegace v rámci projektu na podporu ekonomické a vědecké diplomacie PROPED pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí ČR poprvé navštívila česká výzkumná centra STAR. Zatímco tehdejší mise měla spíše prezentační charakter, letošní setkání již nabídlo konkrétní možnosti zapojení švýcarských vědců do mezinárodních projektů ELI ERIC.
