České potravinářské firmy zaujaly na největším potravinářském veletrhu v Kanadě

Ve dnech 20. až 22. dubna 2022 se v Montréalu, hlavním městě největší a jediné plně frankofonní provincii Québec, konal největší potravinářský veletrh v Kanadě SIAL Canada 2022.

V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie se na českém národním stánku úspěšně prezentovalo i několik českých potravinářských firem. Veletrh SIAL se konal v kongresovém centru v Montréalu, hlavním městě provincie, která jako druhá nejlidnatější provincie Kanady nabízí velký potenciál i v sektoru potravinářství.

Ilustrační fotografie

Veletrh určený pro odborníky z potravinářského průmyslu se do Montréalu kvůli pandemickým restrikcím vrátil po čtyřech letech a dvou zrušených ročnících a přes stále nejistou dobu a negativní finanční dopady pandemie na mnohé firmy si na něj našlo cestu přes 700 vystavujících, včetně šesti českých firem. Jejich účast a možnost prezentace na národním stánku byla úspěšně realizována za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR jako projekt ekonomické diplomacie PROPED.

Česká účast v Kanadě šla ruku v ruce s mapou globálních oborových příležitostí, dle které patří zemědělsko-potravinářský sektor v Kanadě mezi jeden z nejperspektivnějších sektorů. Cílem české účasti bylo využít kanadské rostoucí poptávky mj. po zdravé výživě, organických produktech včetně plant-based produktech a obecné snaze, vyplývající z pandemie a jejího dopadu na dodavatelský řetězec, k větší diverzifikaci dodavatelů a přeorientování se i na evropský trh a jeho subjekty.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Pro většinu českých firem, které byly na národním stánku prezentovány, nabídl veletrh první příležitost seznámit se s kanadským trhem, který je v oblasti potravin a potravinových výrobků poměrně specifický. Jednou z výjimek byl Budvar z Českých Budějovic zastoupený místním zástupcem – Czechvarem, i díky kterému bylo kolem českého stánku pořád rušno. A o to přesně šlo, nalákat k českým firmám co nejvíce lidí.

Mnoho návštěvníků české pivo znalo a  bylo pro ně skvělou zprávou, že ho najdou téměř v každé kanadské provincii včetně Québecu (v každé totiž platí jiná pravidla pro dovoz alkoholu). Velkou odezvu měly také vystavené výčepní zařízení firmy Lindr, které byly na stánku díky sudu Budvaru přímo v akci. Pár milovníků piva se nechalo dokonce na místě slyšet, že si do domácnosti jeden kus z vlajkové řady nabídky společnosti pořídí. Představa, že si nemusí k sudu piva zajišťovat plný kbelík ledu, byla až moc lákavá.

Někteří návštěvníci resp. nákupčí měli konkrétní zájem o spolupráci a dovoz vystavovaných produktů a se zástupci daných firem si domluvili v rámci tzv. Hosted Buyer Program schůzku, během které mohli prodiskutovat detaily možné spolupráce. Distributor z Britské Kolumbie měl zájem o české organické produkty a je v jednání s výrobci zeleninových proteinů Fit-day a organických čajových extraktů Fluidum.

Velmi zajímavě zněla i poptávka kanadského prodejce kávy a čaje, který dodává nápoje do hotelových řetězců či restaurací. Pozadu nebyl ani distributor Kampotského pepře .pepper..field o nějž projevily zájem firmy i z Mexica či Indie, nebo skvělá šťáva Verjus vinařství Ludwig, která se hodí do kuchyní restaurací i domácností. Kdo neměl zrovna chuť na pivo, mohl ochutnat jejich kyselou šťávu z hroznů.   

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

SIAL Canada je jediným národním veletrhem, který nabízí pod jednou střechou kompletní sortiment potravinářských výrobků a je vhodný pro kohokoliv, ať už pracuje v maloobchodě, cateringu nebo zpracovatelském průmyslu, nebo jen hledá nové a inovativní výrobky či regionální speciality z celého světa. Prostředí sektoru potravinářství se díky pandemii výrazně změnilo, a to ať už se jedná o koncentraci trhu, příchod nových hráčů, či změnu spotřebitelských návyků s rostoucím důrazem na digitalizaci a personalizaci. Účastníci proto uvítali velmi zajímavý obsah, včetně programu pro nákupčí, sérii konferencí, či speciální networkingový event, který účastníkům nabídl prostor pro propojení.

Vzhledem ke komplikovanosti provinčních trhů bylo užitečné se na veletrhu potkat například i s kanadskými konzultanty, kteří znají specifika místního trhu a mohou v případě potřeby poradit či pomoci firmy propojit. Akce dobře posloužila i pro promo samotné České republiky. Vedle obrovského stánku Turecka, prezentace amerických států a silného španělského zastoupení měla Česká republika jako jedna z mála zemí svůj národní stánek, který umožnil lepší prezentaci celého našeho regionu. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada). Jan Kubačka, ekonomický diplomat.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme