České produkty se představily čínským spotřebitelům

Ve dnech od 19. do 21. září 2023 se ve městě Lu-čou v čínské provincii Sečuán konal již druhý ročník Global Geographical Indications Products Expo (GIPE).

Cílem veletrhu a paralelně probíhajícího fóra o chráněných zeměpisných označeních (CHZO) je představit veřejnosti čínské i zahraniční CHZO. Akce se za účelem propagace českých CHZO, mezi které se řadí Českobudějovické pivo a Žatecký chmel, zúčastnil i zemědělský diplomat v Pekingu Ondřej Plaček.

Ilustrační fotografie

České CHZO byly prezentovány na společném stánku EU, kde bylo možné nalézt krátký úvodní text o každém CHZO, ale i vzorky konkrétních produktů. Zástupci jednotlivých členských států měli potom v průběhu veletrhu představit své národní CHZO, což se týkalo i těch českých. CHZO Českobudějovické pivo navíc od pořadatelů obdrželo ocenění pro jeden z nejikoničtějších produktů z EU, které převzal zemědělský diplomat Ondřej Plaček. Česká CHZO a jejich exportní potenciál byla dále vyzdvihnuta na fóru týkajícím se obchodu s CHZO.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Město Lu-čou ležící na Dlouhé řece představuje významný dopravní uzel kombinující říční, silniční i železniční dopravu. Na území, které je pod správou Lu-čou, žije přes čtyři miliony obyvatel. Ve městě samotném potom 1,24 milionu lidí. Za účelem podpory veletrhu bylo vedením města na úvodní den 19. 9. vyhlášeno plošné volno, účast byla tedy hojná.

Lu-čou je v Číně známo jako „město alkoholu“ obzvláště díky svému paj-ťiou. Luzhou Laojiao je jednou z nejvyhlášenějších čínských značek paj-ťiou a svou historii datuje až do roku 1573. Dalším významným tamějším producentem paj-ťiou je firma Langjiu. Díky svému vlivu v tomto odvětví se v Lu-čou na jaře každoročně koná i veletrh zaměřený na alkoholické nápoje nazývaný China International Alcoholic Drinks Expo.

Skutečnost, že se vybraným českým a dalším evropským CHZO dostává v Číně ochrany, vyplývá z přelomové dohody mezi Čínou a EU z roku 2021 zkráceně nazývané EU-China GI Agreement. V jejím rámci získalo ochranu v Číně sto CHZO z EU a stejně tak sto čínských CHZO v EU. Součástí dohody byl i druhý seznam obsahující dalších 175 CHZO z obou stran a dle ustanovení dohody má vstoupit v platnost nejpozději v roce 2025.

Autor: Ondřej Plaček, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl

Doporučujeme